Поряд з лікарняним містечком і неподалік пам’ятника Невідомому солдату у Червонограді стоїть водонапірна вежа. Вона привертає увагу червоноградців, які відпочивають на берегах річки Західний Буг чи дивляться з вікон лікарні.
Вежа цегляна, досить добре збережена, але не в робочому стані. Збудована у 1959 році. В цей період місто будувалося досить швидкими темпами. Воно простягалося від вул. Будівельної і аж до вул. Івасюка (тоді вул. Гагаріна), зводилося лікарняне містечко. Водонапірна вежа мала забезпечувати водою усе Нове місто Червонограда. На Старому місті досить потужною була водонапірна вежа, яка знаходилася у «15 кварталі». Ця вежа була першою у місті і була збудована у 1953 році – саме з цього року розпочалася історія водопостачання міста. Мешканці «15 кварталу» пам’ятають як у зимовий період ця вежа обростала бурульками і перетворювалася у загадкову істоту – споруду. У 1957-1959 рр. були введені в дію Бендюзький і Борятинський водозабори і почалося централізоване водозабезпечення міста. Згодом був збудований і Правдинський водозабір.
Нова водонапірна вежа, побудована біля містечка була уже непотрібною і через це незадіяною, не була і на балансі водоканалу. На неї звернули увагу у 1970-х рр., коли велося будівництво хірургічного корпусу у лікарняному містечку. Її хотіли використати, як компенсатор води, коли б виникла нехватка води у лікарні. Але водонапірна вежа уже на цей час була непридатна для такої функції. Водонапірна вежа із об’ємом води 60 м3 у Старому місті зараз знаходиться у резерві. Для того, щоб місто було забезпечене місто цілодобово, декілька років тому збудована підкачувальна станція третього підйому, яку ми бачимо, коли проїжджаємо дамбою.
Водонапірна вежа біля лікарняного містечка ніколи не буде використовуватися за первісним призначенням. Вона не належить державним структурам. Оскільки, знаходиться неподалік масового місця відпочинку червоноградців р. Західний Буг, могла би бути використана приватними підприємцями під кав’ярню, дискотеку або якийсь молодіжний клуб, адже досвід таких перевтілень цього типу об’єктів є у інших регіонах.
Автор: Галина Гриник, зав. Червоноградської філії ЛМІР.
Джерело: Г.Гриник, “Немузейний експонат”, “Червоноградський рекламно-інформаційний Вісник”, № 32 (705) від 13.08.2009 р.