Церква Преподобної Параскеви

Муровану церкву Преподобної Параскеви у селі Туринка, що неподалік м. Жовкви на Львівщині, споруджено на місці старої дерев’яної у 1798–1837 рр., спочатку коштом і старанням о. Олексія Пясецького, а завершено будівництво за Петра Крауснекера, власника Туринки.

Туринецька Чудотворна Ікона Христа Спасителя – одна з найшанованіших греко-католицькою церквою.

Одразу після посвячення церви у 1837 р. до неї перенесли чудотворну ікону Христа Спасителя. Згідно з переданням, ікона Христа Спасителя спершу перебувала у василіанському монастирі у Старих Стрілиськах (тепер – Старі Стрілища). Після ліквідації монастиря ігумен о. Варлаам Савицький передав з часом своєму родичеві Івану Острозькому із Стрілиськ. На іконі, яка тривалий час перебувала в його домі, іноді з’являлося дивне сяйво. За порадою о. Григорія Бобчинського, місцевого пароха, ікону перенесли до сільської церкви.

За дозволом церковної влади 2 липня 1766 р. ікону урочисто перенесли до дерев’яної церкви с. Туринки. Папа Римський Климентій ХІV надав право проводити шість відпустів: на свята Пресвятої Євхаристії, Верховних апостолів Петра й Павла, Преображення Господнє, Успіння Пресвятої Богородиці, Воздвиження Чесного Христа і Мучениці Параскеви. З Рима прибула частинка з Хреста Господнього, яку було оправлено у срібний хрест. Ікона має срібні шати.

Ймовірні розташування замку Жолкієвських у Туринці. (Форум Замки і Фортеці України). Карта Ф. фон Міга 1779-1782 рр.

Як було згадано на початку, в 1837 р. чудотворну ікону перенесли до новозбудованої туринківської церкви. У 1946 р. Церква преподобної Параскеви перейшла до РПЦ, а з 1953 р. була закрита. Щоб не втратити чудотворної ікони Христа Спасителя, парафіяни прикрили її іншою іконою. Вдалося зберегти також срібний хрест із частинкою Хреста Господнього.

Особливістю цієї церкви є те, що вона розташована на місці давнього замчища. Колись на її місці стояв давній дерев’яний двір Жолкевських, у II пол. XVI – поч. XVII ст. (поселення було резиденцію цього роду до становлення міста Жовква). Про оборонні функції цього місця тепер засвідчують лише вали. Проте ця теорія зараз гаряче обговорюється сучасними дослідниками на користь іншого місця неподалік.

Автор: Roman Zhmud.

Open standalone map in fullscreen mode
Церква Преподобної Параскеви

loading map - please wait...

Церква Преподобної Параскеви 50.137759, 24.045060 Церква Преподобної Параскеви

 

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.