На Старому місті, на роздоріжжі вулиць Василя Бобинського та Лемківської стоїть стара, досить велика будівля. Червоноградці її більше знають, як приміщення тубдиспансера. А старожили нашого міста, колишні жителі Кристинополя та Нового Двору, його знають, як початкову Новодвірську школу.
У 1932 році в Польщі був введений закон, який уніфікував шкільництво. Народну школу було поділено на три ступені: І – нижча – 1-4 класи, ІІ – середня – 5-6 класи, ІІІ – вища – семикласна школа. Згідно із законом, до школи мали йти діти, яким виповнилося 7 років, навчалися вони також 7 років. Навчальний рік починався 1 вересня і закінчувався 28 червня. Навчання в школах велося польською мовою. В класах разом вчилися хлопці і дівчата, але за партами сиділи одностатево: дівчина з дівчиною та хлопець з хлопцем. Дисципліна в школі була жорсткою. За невивчені уроки або порушення дисципліни вчителі лупцювали учнів різками. Цими учнями були хлопці. Дівчатам також попадалося, але вже за довгі і необрізані нігті на руках. Тут вже різка «гуляла» по руках.
Серед шкільних предметів у семикласній школі були такі: релігія, польська мова, українська мова (в той час казали «мова руська»), рахунки з геометрією, природознавство, фізика з хімією, історія, географія, рисунки, фізична культура, ручна праця та спів. У 30-х роках ХХ століття у Кристинополі було три школи: перша, основна, семикласна школа, знаходилася вона неподалік палацу Потоцьких. Друга, з 5-6-класним навчанням, знаходилася за греко-католицькою церквою (там, де тепер побудовані гаражі). І, третя, початкова – 4-х класна школа, винаймала декілька класів у римо-католицькому костелі. Початкові школи були у селах Новий Двір та Клюсів.
До семикласної школи в Кристинополі ходили діти із навколишніх сіл, де були лише початкові школи: Нового Двору, Клюсова, Острова, Поздимира, Добрачина, Волсвина. Назавжди залишилися в історії прізвища кристинопольських вчителів: Панасюк – директор школи, Павло Бас – вчитель української мови і співу, Лобай – вчитель фізкультури, вчителі Гелена Дирда, Йозеф Рогоза… Релігію викладали священики: греко-католицьку – о. Шаваха, римо-католицьку – о. Головацький, єврейську – Кранц. Директором початкової школи села Новий Двір був п. Єшко. Поляк за національністю, людина високоосвічена та інтелігентна. Школа в Новому Дворі проіснувала до початку Другої світової війни.
Після окупації нашої місцевості німцями, у 1939 році школа попала в прикордонну зону, адже стояла неподалік річки Солокії, по якій проходив кордон. Німецькі прикордонники оселилися в школі. Більше ніколи це приміщення не використовувалося за своїм призначенням. За радянських часів й зараз тут розміщувається тубдиспансер.
На фото вгорі: приміщення тубдиспансеру у Червонограді. Фото: Г.Гриник, 2012 р.
На фото внизу: приміщення тубдиспансеру у Червонограді. Фото: Ю.Гринів, 2019 р.
Автор: Галина Гриник, зав. Червоноградської філії ЛМІР.
Джерело: Г.Гриник, “Немузейний експонат”, “Червоноградський рекламно-інформаційний Вісник” №50 (723) від 17.12.2009 р.