6 травня 2018 року стартувала туристично-краєзнавча експедиція «Від кордону до кордону», учасниками якої є червоноградські краєзнавці та працівники Червоноградської філії Львівського музею історії релігії (палац Потоцьких). Вона розпочалася від прикордонної смуги на річці Рата за містом Рава-Руська Жовківського району. Туди ми доїхали бусом і на своєму шляху ознайомлювались та досліджували історичні об’єкти, пам’ятки культури та архітектури.
У Раві-Руській обстежили пам’ятку архітектури національного значення – костел св. Михайла з монастирем реформаторів, який є зразком християнського сакрального будівництва першої половини XVIII століття. Костел збудовано за проектом барокового архітектора Паоло Фонтані. В його інтер’єрі дотепер збереглися залишки настінного розпису ХІХ століття, фрагменти дерев’яних вівтарів. Цю найдавнішу збережену архітектурну пам’ятку міста відновлюють за кошти Європейського Союзу.
Учасники експедиції відвідали у Раві-Руській меморіал жертвам Голокосту. Із плит, які збереглись на старому цвинтарі, зведена стіна пам’яті. У спільній могилі поховані понад 3 тисячі євреїв, які загинули у роки Другої світової війни під час німецької окупації.
Біля траси, що проходить повз село Сілець Сокальського району оглянули пам’ятники: на місці бою у 1941 році радянських воїнів з німецькими нападниками (встановлений у 1986 р.) та пам’ятний камінь часів Першої світової війни, що знаходиться через дорогу навпроти попереднього пам’ятника (потребує ґрунтовного дослідження).
Від прикордонної смуги по річці Рата частину віддалі сплавлялися на байдарках.
Подорож була надзвичайно цікава та емоційна. На черзі наступний етап!!!
Автор: Галина Гриник.