Візитною карточкою міста Червонограда є залізничний вокзал. Свою історію життя він веде від початку третього тисячоліття. Зданий в експлуатацію 22 серпня 2000 року, вокзал став подарунком місту до головного його свята – Дня Шахтаря.
Елегантний і сучасний новий вокзал був збудований неподалік старого невеликого вокзалу, будівлю якого зразу ж і розібрали. Вокзал зведено за два місяці із збірних конструкцій. Він відповідає усім сучасним вимогам. Фінансувала це будівництво Львівська залізниця.
Залізнична колія у місто була прокладена у 1884 році. Перший поїзд через Кристинопіль пройшов 1 липня цього ж року. Поїзд курсував із Сокаля до Рави-Руської. На початках був лише один добовий рейс. Але через два роки, із 1890 року, курсували уже два поїзди: денний і нічний. Із Кристинополя через Раву-Руську можна було доїхати аж до столиці Австро-Угорської імперії – до Відня, адже Кристинопіль у ті часи знаходився на її території. У 1902 році для обслуговування пасажирів, кількість яких постійно збільшувалась, був збудований залізничний вокзал. Крім пасажирських перевезень здійснювались і вантажні перевезення. Головною серед вантажних перевезень із Кристинополя була деревина, яку транспортували навіть до Німеччини та Англії.
Колія на Львів була збудована у часи лихоліть Першої Світової війни. Кристинопіль, як і вся Сокальщина, були окуповані російськими військами у 1914-1915 рр. Саме в цей період (за десять місяців) залізничні війська, які були в складі російської армії, проклали колію із Кристинополя до Сапіжанки, а із Сокаля до Володимир-Волинського. Ці колії назначались, в першу чергу, для перевезення російського війська та зброї у час війни. Тоді колія не прислужила російським військам, але почала служити мирному місцевому населення. Перед Другою Світовою війною ходило два пасажирських поїзди Львів-Сокаль через Сапіжанку та Львів-Рава-Руська-Сокаль.
Станція Червоноград не є великим залізничним вузлом. Але залізниця є надзвичайно зручним видом транспорту для червоноградців і дає їм можливість здійснювати поїздки у трьох напрямках – на Львів, Ковель та Раву-Руську. Крім комфортного проїзду, є ще одна надзвичайно значима його перевага, а саме – порівняно із автомобільним проїздом, більш дешева ціна.
На фото вгорі: нова будівля залізничного вокзалу у Червонограді. Фото: Alexander Shutyuck. 2016 р.
Автор: Галина Гриник, зав. Червоноградської філії ЛМІР.
Джерело: Г.Гриник, “З Кристинополя залізницею можна було доїхати аж до Відня”, “Немузейний експонат”, “Червоноградський рекламно-інформаційний Вісник” № 46 (719) від 19.11.2009 р.