«Подорож Галичиною» – дитяча настільна гра кінця XIX століття

У 1887-1921 роках у Львові у видавництві Stanisław Rossowski тричі на місяць виходило друковане ілюстроване видання польською мовою для дітей та молоді «Mały Światek» («Маленький Світ»). У кінці 1894 року до Дня Миколая приємним подарунком для юних передплатників стала ігрова дошка “Podróż po Galicyi” у вигляді карти Галичини.

Настільна гра «Подорож Галичиною» являла собою схематичну карту Галичини з позначенням розташування важливих міст на аркуші розміром 54х77,5 см. На зворотній стороні – без друку. Завдання гравців було, кидаючи гральні кубики, покинувши Львів та переміщуючись дошкою вздовж 74 ігрових полів з особливими винагородами у великих містах та штрафами на залізничних вузлах, повернутися до столиці Галичини першим.

Примітно, що на ігровому полі даної гри є зображені міста Сокаль, Кам’янка-Бузька, Жовква, Рава-Руська, Броди, а тому вона може стати цікавою для проведення дозвілля серед молоді цих територій.

Титульний лист видання “Mały Światek” №20 від 1 липня 1896 року. PBC

Оригінальні правила гри: Кількість гравців довільна. Кожен гравець робить внесок у касу 10 жетонів (горішки, зерна гороху або фасолі). Потім всі вирушають зі Львова (№1). Порядок ходу визначається в такий спосіб, що кожен гравець кидає гральний кубик і гравець, що викинув найбільше число ходить першим, хто меньше – другим і т.д.

Хто потрапляє на місто, що є великим залізничним вузлом (в якому перетинаються поїзди) такі як Стрий (№4), Станіславів (№22), Рава-Руська (№33), Перемишль (№35), Ярослав (№38), Ряшів (№40), Тарнів (№48), Новий Сач (№60), Ясло (№63), Лісько (№67) той доплачує в касу 1 жетон. Хто доїде до Кракова (№52) отримує з каси 5 жетонів. Хто перший добереться до Львова заберає усю касу. Якщо хтось наприкінці гри викине більшу кількість очок аніж потрібно щоб дістатись Львова, повертається назад на кількість очок, що залишилися і кидає гральний кубик у свою чергу так довго поки не випаде необхідне число.

Паперова дошка гри «Подорож Галичиною». З фондів Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD). Вільний доступ.

Безумовно, у нас час оригінальні правила гри видаються дещо примітивними, але їх за домовленістю між гравцями завжди можна вдосконалити, ускладнити, а в ігрове поле додати нові елементи такі як петлі чи рух назад.

Завантажити ігрове поле гри в добрій якості можна тут.

Підготував: Юрій Гринів.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.