Нове датування Нового Двору – 1525 рік

Історія Кристинополя нерозривно пов’язана з поселенням, яке існувало тут до його заснування у 1692 році, а саме Новим Двором. Першою письмовою згадкою про Новий Двір, до сьогодні, вважався запис 1613 року монаха-хроніста в хроніках Сокальського монастиря оо. Бернардинів. Згадка ця стосується Христофора Тимінського, власника Нового Двору, що поховав там свого сина Войтеха.

На цих територіях з давніх давен селились люди. З XIII століття ці землі були повністю під владою монголів. Вони перебували в околицях Сокаля приблизно до 1350 року, повністю спустошивши та знищивши цю територію. Епідемії чуми та потужні зими сприяли цьому, а також спричинили внутрішній розрив Золотої Орди. Монголи зрештою покинули ці краї, що залишилися стояти порожніми та заросли лісами.

Вважається, що початок системної забудови берега ріки Солокія при її впадінні у Західний Буг припадає на початок XVII ст. Перші поселенці Нового Двору прийшли сюди з більш давнього поселення регіону – Городища (тепер це одноіменне село Сокальського району).

“Matricularum Regni Poloniae summaria”, 1525 р.

Нещодавно у фондах Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, у хроніці “Matricularum Regni Poloniae summaria”, в розділі за 1525 рік знаходимо нову, ще більш давню згадку про поселення: “…Ян Тщецінський з Желязної гербу Рава (внук Прендоти), воєвода равський та його жінка Порція Аркамона (ім’я в документі вказано з помилкою) – італійка, придворна королеви Бони, володіють поміж іншим Новим Двором, Копитівом і Тартаковом…”.

Отже, від тепер Новий Двір стає на 88 років старший!

На фото вгорі: Кристинопіль та Новий двір на карті Ф. фон Міґа 1779-1782 рр.

Автор: ‎Marcin Niewalda.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: