Українська греко-католицька церква святого священномученика Йосафата є найбільшим і найвищим храмом у Червонограді. Його висота – 58,3 м.
Основа храму – це рівнораменний хрест із плавними і напівкруглими переходами і в основі займає приблизно 50 на 50 метрів. Храм увінчують п’ять куполів. Центральний і найбільший символізує Ісуса Христа, а чотири менших по боках – чотирьох євангелістів. Куполи покриті мідними листами.
Історія храму розпочалася ще у 1990 році, коли на так званому «трикутнику» був освячений хрест. На місті хреста і мав повстати невдовзі величавий храм. Релігійна громада греко-католицької церкви святого Йосафата була зареєстрована у 1990 році і ії вірні на початках збудували невелику дерев’яну капличку, де проходили богослужіння. У цьому ж році був закладений камінь, а з 1993 року розпочалося будівництво собору. Воно тривало чотирнадцять років. Храм будувався як на пожертви його парафіян, так і інших мешканців міста Червонограда та вірних Христовій вірі з різних куточків України та зарубіжжя. 2007 рік став визначним для як для громадян, так і для усього міста. У цей рік на свято священномученика Йосафата був освячений храм.
Храм побудований на деякому підвищенні, і щоб туди увійти, потрібно піднятися по 24 сходинках. Перед храмом встановлене скульптурне зображення Ісуса Христа із міді. Ісус Христос зображений у момент Його хресної дороги – із великим хрестом на плечах. На Його голові – тернистий вінець, а у грудях – палаюче серце. Права рука зігнута у благословенні кожного, хто хвертається до Нього у молитві. На п’єдесталі викарбувані слова Ісуса Христа, звернені до усього людства: «Прийдіть до мене всі струждені та обтяжені, і я заспокою вас». Цю скульптуру у дар церкві і її громаді передала група старших офіцерів Обласного управління внутрішніх справ.
Проводиться робота з оздоблення внутрішнього інтер’єру храму. Іконостас виготовили майстри з Бойківщини. Невдовзі має розпочатися і розпис стін, який будуть здійснювати столичні художники із Київської академії мистецтв та львівські майстри. У храмі знаходяться уже і його святині – ікони. Ікону «Пресвята Богородиця з Ісусом Христом» до церкви передала француженка українського походження Євгенія Бура-Кузен. Довгий час ікона була їх родинною реліквією. Їй понад 200 років і вона має дар чудотворення. Образ «Свята Великомучениця Варвара» до храму передало Державне підприємство «Львіввугілля». А написав цю ікону заслужений художник України, головний художник Львівського Палацу мистецтв Орест Скоп.
Знаходиться у храмі і невелика скульптура священномученика Йосафата. Це дипломна робота парафіянина храму, скульптора Андрія, яка є ескізним варіантом майбутньої величавої скульптури, яку він і вирізьбить. Освітлюється храм трьома панікадилами, які ще називають павуками, та багаточисельними бра. Ці церковні світильники виготовлені у Львівській майстерні «Світлосервіс».
Біля храму має розпочатися будівництво дзвіниці висотою до 35 метрів. На ній будуть встановлені дзвони, вилиті на Київському ливарному заводі. Здійснюватиметься електронно-механічне керування дзвонами. Також при храмі збудована і невелика господарська будівля, у якій розміщуються різні служби: гаражі, майстерня, туалетні кімнати та газова котельня, адже храм опалюється.
При церкві діє недільна Катехитична школа ім. отця Йосафата Воротняка, у якій дітей навчають основам християнської віри та вивчають з ними Святе Письмо.
Настоятелем храму святого священномученика Йосафата від початків існування громади є отець Михайло Нискогуз. У 2009 році з-нагоди 20-річчя виходу з підпілля УГКЦ та за вагомий особистий внесок у її відродження отця Михайла було нагороджено орденом «За заслуги третього ступеня».
На фото вгорі: церква святого Йосафата у Червонограді. Ю.Гринів. 2020 рік.
Автор: Галина Гриник, зав. Червоноградської філії ЛМІР.
Джерело: Г.Гриник, “Немузейний експонат”, “Червоноградський рекламно-інформаційний Вісник” № 47 (720) від 26.11.2009 р.