Кристинопільська синагога

Перша синагога у Кристинополі була зведена ще у 1795-1800 роках. Згідно з „Донесенням Галицькому намісництву” за 1827 рік, у місті тоді функціонували „одна мурована синагога, 1800 p., і один дерев’яний бет-мідраш” (без дати).

Кристинопільська синагога. Фото 1920-х років.
Національний музей у Львові. (Негатека „Єврейські божниці”. – № 1983). Пам’ятки України, 2006 р., № 3, с. 55. https://www.pslava.info

Інші двоярусні синагогальні приміщення вибудовували, очевидно, пізніше. Нова мурована синагога була зведена в кін. XIX – поч. XX ст. Монументальна класицистична божниця стояла поряд з бет-мідрашем (“будинок вчення”). Масивну кубічну брилу молитовної зали увінчував багатопрофільований карниз, над яким здіймався чотирисхилий бляшаний дах.

Кристинопільська синагога. Фото ~1910-1924 рр.

Стіни членувалися лопатками на три поля з великим півциркульним віконним прорізом і круглою нішею в кожному. Центральне поле східного фасаду мало кругле вікно для освітлення ніші Тори. Синагогальні приміщення прилягали до основної молитовної зали з двох боків. Головний вхід підкреслював портик з трикутним класицистичним фронтоном. Про інтер’єр відомостей не віднайдено. Дуже знищену у часи Другої Світової війни божницю було розібрано у 1950-х роках.

Пам’ятний камінь кристинопільським євреям, закатованим нацистами. Встановлено в Нью-Йорку, США. Springfield Gardens, New York, Block 83, Gate 89/W. https://www.museumoffamilyhistory.com

Найдавніша відома єврейська громада у Кристинополі сягає 1740 року. У 1931 р. єврейське населення складало 2200 чоловік. Єврейське кладовище створено у XVIII ст, з останнім відомим хасидським похованням у 1941 р. Євреї Кристинополя були депортовані до табору смерті в Белжец у вересні 1942 р. Єврейське прізвище та рабинська сім’я Kristinopoler/Kristianpoller походять від колишньої назви міста Червоноград – Кристинопіль. Єврейські іммігранти у США з Кристинополя заснували в Нью-Йорку Крістианополерську синагогу та благодійну організацію Brith Isaac (створено у 1896 році). Єврейське кладовище Кристинополя було розташоване поблизу сучасних вулиць Шевська та Залізнична у місті Червонограді.

Меморіал кристинопільським євреям. Військове кладовище (Holon Cemetery) у місті Бат-Ям. Ізраїль. https://kehilalinks.jewishgen.org

Підготували: Олена Замойська, Юрій Гринів.

На фото вгорі: фотографії 1920-х pp. зі збірки Національного музею у Львові. (Негатека „Єврейські божниці”. – № 1983). Пам’ятки України, 2006 р., № 3, с. 55.

Джерела: Кристинопільський цвинтар, Прадідівська слава,  ЦДІАУЛ. – Ф. 146. – Оп. 85. – Сир. 2367. – Арк. 4-6. Площанский В. Кристинополь // Литературный сборник, издаваемый Галицко-Русскою Матицею. – Львов, 1887. – С. 264.; – Бойко Оксана. Втрачені пам’ятки сакральної архітектури Львівщини: синагоги. – Пам’ятки України, 2006 р., № 3, с. 55., The Full Wiki, Holocaust Memorials, JewishGen.

Open standalone map in fullscreen mode
Кристинопільська мурована синагога

loading map - please wait...

Кристинопільська мурована синагога 50.381625, 24.233115 Кристинопільська мурована синагога

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: