Карти Шуберта-Тучкова

Військово-топографічні карти Російської Імперії 1846-1863 рр. (видавалися до 1919 р.), створені під керівництвом Ф.Ф. Шуберта і П.А. Тучкова. Масштаб: 3 версти на дюйм.

Ф. Ф. Шуберт

Початком створення, а точніше сама ідея створення карт, відноситься до першої половини XIX століття і пов’язана з ім’ям видатного військового топографа, вченого – геодезиста, генерала-лейтенанта Федора Федоровича Шуберта, уродженця Санкт-Петербурга.

Перші топографічні зйомки, основані на тріангуляції, в Росії стали проводитися у 1818 році. А вже у 1821 році під керівництвом  Шуберта було розпочато складання Спеціальної карти Західної Росії. За попереднім планом передбачалося Спеціальну карту видати на 57 аркушах. Але через нестачу офіцерів-укладачів, роботи зі складання карти просувалися надзвичайно повільно. Тому в 1824 році складання карти Шуберта було призупинено. Тим часом потреба в Спеціальній карті 10-ти верстного масштабу була настільки значна, що в 1826 році знову приступили одночасно і до продовження геодезичних заходів і до початку гравірувальних робіт. Не дивлячись на те, що з 1826 по 1839 року Спеціальна карта Шуберта була основною і головною роботою Депо карт, вона так і не була доведена до кінця. Проте “десятиверстовка” була першою капітальною працею картографіі Російської імперії і до 1840-х років вона була найдетальнішою.

Федір Федорович (Фрідріх Теодор) Шуберт (нім. Friedrich Theodor Schubert, 12 лютого 1789 року, Санкт-Петербург – 15 листопада 1865 року, Штутгарт, Німеччина) – вчений-геодезист, генерал від інфантерії, директор Військово-топографічного та гідрографічного депо, перший керівник Корпусу топографів, почесний член Морського вченого комітету. Дійсний член Російського географічного товариства з 19 вересня (1 жовтня) 1845 року.

П.О. Тучков

Вже до початку 1845 року стало зрозуміло, що фактично карта такого масштабу не задовольняла б потреб військових, тому що на ній неможливо було б відобразити всі топографічні подробиці місцевості. 13 грудня 1843 року директором Військово-топографічного Депо був призначений генерал-майор Павло Олексійович Тучков (1803-1864). Саме він підняв питання про недосконалість існуючих карт і ініціював створення нової Військово-топографічної карти Західної Росії.

У 1846 році після десятиліть змістовної топографічної роботи вперше публікуються листи триверстової карти Шуберта-Тучкова. Ця карта прийшла на зміну, існуючій до того часу дорожній карті (40-верстовій) і з меншим, але все ж досить «неінформативним» масштабом 10-верстовій.

Триверстовки самі по собі є чорно-білими картами в масштабі в 1 см – 3 версти, що в перекладі на зрозумілу мову відповідає 1260 метрам в 1 сантиметрі. Карта досить гарно промальована і, як для того часу, має чудову деталізацію. На карті нанесені хутори, маєтки, окремі будинки, церкви, постоялі двори, млини і безліч інших об’єктів.

За час свого існування “триверстовка” пережила декілька змін і перевидань. Навіть після революції були видані кілька нових листів карти. Відмінності могли бути досить істотні: нанесення залізниці зі станціями, зміна рельєфу місцевості, нанесення кількості дворів і таке інше.

На фото вгорі: фрагмент карти “триверстовки” Шуберта-Тучкова 1911 року (наближена проекція на сучасну карту).

Увага! Наступні файли мають великий об’єм. >10 Mб

Карта Триверстовка Шуберта-Тучкова Лист 22-3 Кристинопіль 1911 р. (оригінал)

Карта Триверстовка Шуберта-Тучкова Лист 22-3 Кристинопіль 1911 р. (наближена проекція на сучасну карту)

Індекс листів карт Триверстовки Шуберта-Тучкова

Пояснення умовних позначень

Підготував: Юрій Гринів.

Джерела: ЭтоМестоКартолог, Старовинні карти України, Вікіпедія.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: