Монумент “Гімн праці” є, без перебільшення, візитною карточкою Червонограда. Він зустрічає і проводжає мешканців та гостей міста на в’їзді зі сторони Львова.
Шахтарська праця у місті є визначальною і відповідно «Гімн праці» увіковічений у вигляді величної постаті гірника. Цікаві історичні передумови спорудження цього пам’ятника. Це було далекого 1976 року – у рік, коли святкувалося 25-річчя Червонограда. На ювілейній виставці львівських художників увагу червоноградців привернула скульптура Йосипа Садовського «Шахтар» і тоді виникло рішення створити з цієї скульптури пам’ятник і встановити його у Червонограді як символ молодого міста. 25 серпня 1978 року – під час святкування Дня Шахтаря, цей пам’ятник був урочисто відкритий. Пам’ятник досить великий, загальна висота 7,5 метра, з них: скульптура шахтаря – 6 метрів, постаменту – 1,5 метра. Скульптура виконана із міді, а постамент із бетону і мармурової крихти. Архітектурну частину виконав львівський зодчий А.Д. Консулов.
Окремо хочеться згадати про Йосипа Антоновича Садовського, якому у 1979 році було присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв України. Він викладав у львівському інституті прикладного і декоративного мистецтва, пізніше був професором львівської національної академії мистецтв та викладачем Богословської академії. Прожив довге творче життя: його скульптури, композиції знаходяться у багатьох музеях м. Львова , а пам’ятники прикрашають міста та села області. Нажаль, 15 січня 2008 року, на сімдесят дев’ятому році життя він пішов із життя.
Червоноградці знають цей монумент як пам’ятник Шахтарю. Він став своєрідним символом міста. Його зображення використовується в оформленні різноманітних поліграфічних видань та у символіці.
На фото вгорі: Монумент “Гімн Праці” у Червонограді, Ю. Гринів, 2019 р.
Автор: Галина Гриник.
Джерело: Гриник Г. Гімн праці, видання “Вісник”, 30.04.2009, №17 (690).