Часто, ідучи вулицями рідного міста чи села, проходячи повз будинки, не задумуєшься, що у кожного з них, як і в людини, своя історія. Цікавою є розповідь заснування Народного дому в Угнові. Кожен угнівчанин був там не раз, але, напевно, мало хто знає, як з’явилась ця споруда.
Історія культурного осередка містечка, читальні ” Просвіта”, сягає аж 1885 року. Угнівчани були розумними, інтелігентними, прогресивними в духовній сфері, всіма cилами підтримували культурний вогник, незважаючи на лиха, які довелось пережити. Жителі міста своїми силами спорудили з напівболота два скромні будиночки на вулиці Церковній, у яких розмістилися “Господарча Торговля”, “Каса”, “Народний дім”, “Шкілка для дітей”, “Гурток українського педагогічного товариства”, читальня ” Просвіта”.
Маючи підмогу батьків, пароха, молодь переборола великі труднощі, щоб читальня існувала: давали концерти, за кошт яких закупляли книжки, робили власні декорації. Часто до Угнова приїжджали мандрівні театри. Людей назбирувалось стільки, що більшість глядачів стояла надворі. Охочі подивитись на дійство приїжджали з Рави, Любачева, Сокаля, Яворова. Опісля вистави були танці. До забавного комітету призначували 8-10 студентів, добрих танцюристів, “щоб жодна панна не стояла”.
Згодом виникла велика потреба у просторому приміщенні. В липні 1925 р. в Америці, у місті Нью Джерсі (eng. New Jersey) угнівці-емігранти створили Комітет для несення матеріальної допомоги просвітянської акції в м. Угнів. Головою був Корнило Целевич, а секретарем – Володимир Петришин.
Угнівці написали зворушливий лист-прохання до своїх земляків-американців: “…Крім величавої церкви в Угнові, Вами прикрашеної, не має народне життя Угнова відповідного дому. З Вашою допомогою мусимо побудувати величавий мурований народний робітничий дім в американському масштабі, де знайдуть приміщення всі товариства… Цей дім має стати нашою повітовою твердинею. На цьому домі буде написано золотими буквами, що це все – американські емігранти з Угнова і Угнівщини збудували його собі своїм рідним, Угнову і Угнівщині”.
Спільними зусиллями було зібрано 4 тисячі доларів і побудовано угнівський Народний дім. Хотілося б, щоб кожен знав, що цей заклад – це великий подарунок нам від далеких земляків-емігрантів.
Автор: Мирослава Олійник.
Джерело: “Угнів Та Угнівщина. Історично-мемуарний Збірник” (The City of Uhniv and Its Region. A Historical Survey. Resume) – Василь Лев.