8 березня – колись найбільш престижна вулиця Червонограда

Теперішня вулиця В’ячеслава Чорновола є однією з найстаріших частин Червонограда у новій частині міста. Але раніше вулиця мала іншу назву, весняну – 8 Березня.

Будинок по вулиці В.Чорновола з роком зведення на фасаді.

Нове місто розпочинало будуватися за Кристинопільським цвинтарем при роздоріжжі на Сокаль та село Клюсів. Ця територія найбільш придатна під будівництво через те, що навколо були болота та мочарі. Житлові будинки по вул.. 8 Березня здавалися в експлуатацію у 1957-1958 роках. Це були порівняно невеликі дво-триповерхові будівлі із високими і гострими дахами. На дахах круглі або шестикутної форми вікна слугували довершенням зовнішнього вигляду будинку, а також освітленням для їх горищ. Скромний, але вишуканий декор в оздобленні стін та обрамленні балконів, наявність лоджій у деяких будинках надавали будівлям багатого та імпозантного вигляду. Цей стиль у будівельній архітектурі називається «сталінський ампір».

Весь радянський період цей район вважався найбільш престижним через високогабаритні квартири і відсутність інтенсивних транспортних проїздів. Поміж житлових будинків, при дорозі, були і магазини. Один із них розміщувався в окремій будівлі, у якій зараз знаходиться піцерія «Палермо». А на початках тут був продуктовий магазин, потім комісійний і ще через деякий час побутової хімії.Ще один продуктовий магазин знаходився на першому поверсі житлового будинку на розі вулиці. Через деякий час тут працював улюблений мешканцями магазин килимів. Тепер це магазин м’ясопродуктів. Цей будинок цікавий тим, що на ньому зі сторони фасаду є викарбуваний рік будівництва – 1958.

Перший червоноградський продуктовий ринок. Фото 1967-68 рр. Джерело: Хроніка Кристинополя.

А чи знають червоноградці, де був перший продуктовий базар на Новому місті? Саме на вулиці 8 Березня – тепер на цьому місці розміщується фабрика «Калина». Вулиця 8 Березня добудовувалась уже в 1960-х роках – це приміщення гуртожитку та «китайський будинок». Збудовані в стилі «хрущовського мінімалізму», вони своєю простотою дисбалансують загальний вигляд вулиці.

Автор: Галина Гриник, зав. Червоноградської філії ЛМІР.

Джерело: Г.Гриник, “Немузейний експонат”, “Червоноградський рекламно-інформаційний Вісник”, №11 (684) від 19.03.2009 р.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: