27 липня 2019 року Krystynopol.info завітав у село Гійче, Жовківського району – місце баталій Першої світової війни. Безумовно, головною історичною памя’ткою цієї місцевості є Меморіал першої світової війни, що знаходиться в 3 кілометрах від поселення.
Проте ми довідались, що у сільський школі, за підтримки директора закладу Михайла Миська, працює краєзнавчий музей, створений силами громади.
У музеї зібрані документи, фотографії, зброя, що відображають трагічні події вересня 1914 року. «Фронт був тоді динамічний, не було чітко визначених меж протистоянь армій. У ту ніч Тірольські стрійльці полковника Александра Броша підійшли до мисливського будиночка «на кордоні», де попали у засідку росіян. Сили були не рівні. Битва перейшла в рукопашний бій. Старожили кажуть крики бійців було чути аж до села…» – розповідає пан Михайло.
Меморіальна надгробна дошка з могили полковника Броша зараз стоїть на визначному місці, у самому центрі експозиції. Проте були й часи, коли вона слугувала мішенню для стрільби.
Воєнна історична спадщина селища за кордоном відома. Про подвиг трьохсот тірольських воїнів на батьківщині знають добре. В Гійче регулярно приїздять австрійські, італійські делегації та поодинокі туристи з-за кордону. Гості завжди привозять дещо для музею, поповнюючи колекцію.
У 2001 році пан Михайло разом із учнями школи був люб’язно запрошений Австрійською меморіальною організацією «Чорний хрест» до Інсбруку, в саме серце австрійської провінції Тіроль. Вони відвідали військовий музей міста. Пан Михайло зауважує, що в нашому музеї зали «Інсбрук» нажаль немає. А от в музеї Інсбрука зала «Гійче» є!
На фото вгорі: Меморіальна надгробна дошка з могили полковника Александра Броша, командира полку тірольських січових стрільців, що полягли під Гійче 6-7 вересня 1914 року.
Автор: Юрій Гринів.