Журнал бойових дій 40 гв. тбр. біля Кристинополя. День 1

Дата: 18 липня 1944 р.

Ворог, відходячи у напрямку Сокаля, продовжує утримувати Бабинець, Потужицю. Обороняючись по західному берегу Західного Бугу, ворог створює сильний опір, намагаючись не допустити форсування ріки нашими частинами. Ведемо методичний вогонь з крупнокаліберноі артилерії по району переправи. Після обстрілу Добрачина самоходними установками 399 гв.тсап., ворог окремими критими автомашинами розпочав відступ по шосе у північному напрямку.

Бригада в 07.00, прикрившись заслоном, почала виходити на маршрут 44 тбр. через Комарув, так як на маршруті свого наступу бродів не виявила. Приданий 399 тсап за ніч зосередився в районі, що займає бригада.

Журнал бойових дій 40 гв. тбр. Стор. 192.

До 08.00 бригада з приданими частинами підсилення зосередилась у вихідному районі для форсування лісу, що в 2 кілометрах на схід від Добрачина.

Командир 44 тбр. інформував, що його танки, на тій стороні, ведуть бій в Добрачині.

Командир бригади вирішив: викинути на західний берег посиленний загін у складі 10 танків 1 ТБ і роти автоматчиків з завданням підтримати бій танків 44 тбр. і спільно з ними утримувати і розширити плацдарм на західному березі Західного Бугу.

В 09.00 танки форсували річку, рота автоматчиків переправлялась за танками в брід.

На підступах до Добрачина танки зустрів сильний артилерійський вогонь, а також вогонь танків ворога з Добрачина. З семи танків, що переправилось – згоріло три. До 11.00 згорів ще один. Три танки, що залишилося, і рота автоматчиків продовжували вести бій. Як пізніше стало відомо, до цього часу ворог повністю заволодів Добрачином, підтягнувши танки і артилерію, перетворивши Добрачин в сильноукріплений опорний пункт.

В 12.00 бригала отримала отримала завдання форсувати р. Західний Буг усіма танками і у взаємодії з 44 тбр. утримувати плацдарм, забезпечивши переправу частин корпусу.

Звітна карта 1 гвТА за період

Наявний брід в 1 кілометрі на північний захід млина Потужица-Вулька не забезпечував переправу усієї бригади, так як усі підступи і виходи були заболочені і повністю відкриті. Маневр танків також ускладнювався на протилежному березі наявністю болота. Відправлена розвідка встановила існування броду в районі Потужица-Вулька. 399 тсап. був поставлений на західній галявині лісу, північніше Потужица-Вулька для прикриття переправи танків.

В 16.00 розпочалась артпідготовка. В 16.15 2 ТБ почав форсування ріки. Міст через став (ріку) біля млина прогнувся і переправа затримувалась. Два танки, пущені в брід, застрягли. Наявними саперами та автоматчиками міст був підсилений і переправа через нього до 19.00 була завершена.

Екіпаж гв. л-т. Бистриніна перед атакою.

2 ТБ наступав у першому ешелоні, за ним наступав 1 ТБ та МБА. Ворог чинив сильний вогневий опір, ведучи вогонь з танків, поставлених в засаду на околиці Добрачина, тримаючи під сильним арт. і мін. вогнем переправи. 2 ТБ вислав вперед бойову розвідку, розвернувшись, почав наступ з південного сходу. Перший танк на великій швидкості увірвався в село, знищив один танк ворога і декілька кулеметних точок, вийшов на західну околицю Добрачина, де був підбитий вогнем танків противника. Командир танка гв.л-т Бистринін і мех.водій гв.ст. сержант Мічурін були вбиті. Поранені радист Тарасов і командир гармати Пухов, витягнули кулемет з танку, окопались і вели бій з піхотою противника до підходу наших танків. Ведучи вогонь «з ходу», танки увірвались в село, ведучи бій з танками ворога, почали виходити на північно-східну околицю.

1 ТБ наступаючи за 2 ТБ на підході до південно-східної околиці села, був зустрітий вогнем з тяжких танків противника, що перебували в засаді. Увірвавшись в населений пункт, два танки були спалені вогнем танків противника, решта – з боєм виходили до північно-західних околиць села. МБА, наступаючи за танками, увірвався в населений пункт, зав’язав вуличні бої, почав очищати село від піхоти противника.

Похоронне сповіщення. Гв. л-т. Бистринін Г.С., похований в с. Клюсів.

До кінця дня повністю оволоділи Добрачином, зайнявши оборону: 2 ТБ на північно-східній околиці, на схід від церкви, 1 ТБ – на південно-західній та північно-західній околицях, МБА попереду танків.

Плацдарм на західному березі був захоплений і закріплений, забезпечивши переправу через р. Західний Буг не тільки частин корпусу, але й армії.

В результаті бою бригада втратила: «Т-34-85» – 5 шт., «Т-34» – 2 шт., особового складу: вбито – 11 чол., поранено – 13 чол.

Збиток нанесений ворогу бригадою: танків «Т-6» підбито 4 шт. Спалено один середній танк. Роздавлено гусеницями 2 гармати. Знищено солдат і офіцерів – до 75 чол.

В розпоряджені бригади боєготовних танків: «Т-34-85» – 17 шт., «Т-34» – 10 шт. В усьому іншому змін в бойовому складі та забезпеченні немає. Придані дві батареї 257 гв. ЗАП в складі 12 шт. – 37 мм гармати прикривають бригаду з повітря.

Командний пункт бригади – ліс, північніше Потужица-Вулька. Зв’язок радіо, офіцери зв’язку.

 

Підготував: Юрій Гринів.

Джерела: ЦАМО РФ“Пам’ять народа”, “ОБД Меморіал”, “Бойовий шлях 1-ї танкової армії та її герої. Том 6”.  

 

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.