На честь кого названа Жвирка

Селище міського типу Жвирка, Сокальського району Львівської області повстало як містечко робітників, що у далекому 1884 році будували залізничну станцію “Сокаль”.

Друга хвиля заселення цієї території відбулася у 1930-х роках, коли сюди переселяється значна кількість польських робітників на спорудження елеватора. На цей час офіційної назви у поселення ще немає.

Льотчик Францішек Жвирко та інженер-конструктор Станіслав Вігура біля свого літака RWD-6. NAC.

Ймовірно, селище отримало свою назву на честь польського льотчика Францішка Жвирки, який загинув 11 серпня 1932 року в авіакатастрофі в небі над Чехословаччиною. Офіційно назву затверджено 1944 року після встановлення по річці Зх. Буг кордону між УРСР та Польщею. Таким чином польський уряд хотів затвердити статус польського міста-колонії на українських територіях (також у період 1944-1946 рр. ім’ям цього льотчика було названо і вулицю у Львові – тепер М.Каганця).

Після обміну територіями між СРСР та Польщею містечко не змінює своєї назви, проте вимовляється вже в українській манері як “Жвирка”.

Францішек Жвирко (pol. Franciszek Żwirko) – польський військовий та спортивний пілот, офіцер. У 1932 році разом з інженером Станіславом Вігурою (pol. Stanisław Wigurą) виборов перший приз міжнародного авіаційного турніру „Challenge” у Берліні.

Існують гіпотези, що поселення, яке у давні часи передувало сьогоднішньому місту Сокаль розташовувалось на пагорбі, на якому у наш час стоїть Жвирка. Саме тому у народі ходить і інша назва цього селища – Старий Сокаль.

Підготував: Юрій Гринів.

Джерела: “На честь кого названо селище”, В. Марушко – “Голос з-над Бугу”, №11 (937) від 10.02.1996, Енциклопедія сучасної України, Вулиці Львова, Wikipedia.

Посилання: Żwirko i Wigura – historia wyczynu polskich lotników, Franciszek Żwirko.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: