Сучасна мурована будівля церкви святого Архистратига Михаїла в Острові була збудована на високому пагорбі над одним з рукавів ріки Солокія, на місці старої дерев’яної церкви (1821 р.), якій також передувала ще більш давніша. Наріжний камінь, що знаменував початок будівництва, було закладено 1884 року, про що свідчить пам’ятний хрест на території храму.
Церква була зведена за проектом відомого архітектора Василя Нагірного та стараннями отця Ореста Чеховича з Боратина. Посвячена 21 листопада 1885 р. Хрещата в плані, одноверха, вкрита банею з ліхтарем. Поряд – мурована стінна дзвіниця.
Цікавою є історія будівництва храму. Зі слів теперішнього отця-настоятеля храму Андрія Тимчака (УГКЦ) пан Александер Поляновський, який володів власностями у довколишніх селах, утримував в Острові фільварок, де випалювалась цегла. Господарство переживало не кращі часи і мало труднощі зі збутом продукції. Проте, володіючи неабияким підприємницьким хистом, панові вдалося переконати сільську громаду в крайній необхідності зведення мурованої святині на місці колишньої дерев’яної. А у будівництві неодмінно використати цеглу місцевого виробництва по “доступній” ціні. Щоб покрити усі видатки парафіяни збирали кошти не лише на місці, а й в довколишніх селах, навіть у Львові.
З приходом радянської влади з храму облаштували зерновий склад, проте вже у 1956 році святині було повернуто своє пряме призначення. Також богослужіння відновили біля каплички, на чудотворному джерелі недалеко від траси на Белз. У наш час цервою опікуються одночасно дві релігійні громади: ПЦУ та УГКЦ.
На фото вгорі: Церква святого Архистратига Михаїла у селі Острів. Юрій Гринів. 2021 р.