Курс на “Азимут” або антени біля Золочева

Якщо ви хоч раз їхали до Золочева з боку Бродів, то точно знаєте про що йтиметься. Ці антени-локатори видно також із траси Львів – Тернопіль, але там вже треба пальцем показувати або ж замріяно дивитись у ліве вікно по ходу руху автомобіля, щоб на горизонті вловити загадкові об’єкти.

Центр космічних досліджень та зв’язку Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України – але щоб не виламувати собі язика місцеві називають його просто – Азимут.

Історія цього об’єкта і першої 25-метрової (в діаметрі) антени КТНА – 200 розпочалась тут у 1970-х рр в рамках співпраці між американськими та радянськими науковцями з космічних питань. На той час вона забезпечувала канал зв’язку між Москвою та Вашингтоном. Обов’язковою умовою для радянських науковців, що працювали тут і виходили на сеанси зв’язку з Америкою, було знання англійської мови.

Другу антену – 36-метрову в діаметрі – MARK-4B, змонтовану в 1986-му, спроектували вже японці і цей об’єкт забезпечував зв’язок на схід – аж до Індії, Японії, Китаю.

Таким чином, на кінець 80-х цей Золочівський «Азимут» допомагав контактувати між усіма континентами.

З розпадом Союзу Центр пустіє та практично припиняє свою діяльність, антени переходять на баланс Львівської філії Концерну радіомовлення та телебачення, і уявіть собі, що на 2010 рік за їх допомогою ще транслювалось радіо FM «Галичина».

До 2014 року нашій державі належав великий Парк космічних антен поблизу Євпаторії, але з російською анексією Криму, Україна його тимчасово втратила і багато науковців, котрі там працювали, вимушено покинули півострів. Дехто з них зараз займається професійною діяльністю в Золочеві.

З 2017 року почався новий виток в розвитку Центру, адже в цей рік він перейшов до Державного космічного агенства України і стартувала модернізація антен.

Впродовж 2020 року пройшла реновація 32-метрової антени, її днями включено в Європейську систему радіотелескопів і на сьогодні це чи не найпотужніша антена в Східній Європі. Зараз вона є значно точнішою за 72-метрову антену, котру використовували біля Євпаторії. Об’єкт повертається зі швидкістю 1 градує за 3 секунди. Точність наведення на точку в космосі – з похибкою до 1/10 000 градуса. Я би сказала, надточна антена! Вона може працювати одночасно у 3 діапазонах. Спочатку до цього дуже скептично ставились європейські вчені і називали це неможливим.

З 2019 року Центр почав реалізовувати громадські та соціальні ініціативи, однією з найцікавіших є Акція з оцифрування дитячих малюнків, тобто їх у вигляді радіосигналу відправили на планетарну систему TRAPPIST-1. Інформація туди йтиме приблизно 40 світлових років і, якщо, там існують мешканці, котрі зможуть прийняти цю інформацію, зчитати та відповісти нам, то за якихось 80-85 років ми отримаємо відповідь))) Поживемо – побачимо!

А поки антена КТНА-200 ще чекає свого часу реновації, охочі можуть отримати доступ до огляду території, зайти всередину кількаповерхової будівлі, котра є своєрідною основою Антени. Тут розташовані кімнати з діючим, але застарілим радянським та американським обладнанням. Завдяки цій споруді антена має вигляд більшої та потужнішої ніж 32-метрова японська.

Товариство, коли будете їхати дорогою Підгірці – Золочів, зверніть увагу на поворот дальньої антени – якщо вона «дивиться в небо», як і ближня, то значить вона «відпочиває», а якщо ж буде нахил в будь-яку сторону – значить відпрацьовується сеанс зв’язку з космосом.

Туристична екскурсія об’єктом. Фото: М. Бойко.

Якщо ж Вам захотілось відвідати Центр космічних досліджень та зв’язку поблизу Золочева, потрібно звернутись до акредитованого туристичного агента, залишити свої дані і вже за кілька днів, в узгоджений час, гуляти територією ЦКД, зайти всередину антени КТНА-200, піднятись на оглядовий майданчик, котрий знаходиться під 25-метровою чашою-дзеркалом. Словом, ловіть момент! Як тільки Центр отримає фінансування, територію закриють для доступу відвідувачів.

Умови та можливість екскурсійного відвідування Центру космічних досліджень за телефоном – +38 097 9534502

Автор: Марія Бойко.

Фото надані Центром космічного зв’язку.

Open standalone map in fullscreen mode
Центр космічного зв'язку

loading map - please wait...

Центр космічного зв\'язку 49.856364, 24.925919 Курс на “Азимут” або антени коло Золочева

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.