Медаль “Станіслав Щесний Потоцький” 1786 року

Ця медаль, зроблена видатним придворним медальєром польської корони Йоганон-Філіпом Хольцхаузером (Johann Philipp Holzhäuser, 1741-1792 рр.) у 1786 році, була викарбована на згадку про дарунок Станіслава Щесного Потоцького, про який Рачинський (Raczyński) писав так: “У сеймі 1784 року Станіслав Щесний Потоцький, на той час руський воєвода, командир Української та Подільської дивізій, запропонував цим дивізіям піший полк із 4 рот і 400 голів та 24 гармати. Це була патріотична жертва, гідна похвали самого сейму та конституції. Дарувальник заявив, що цей полк слід додати до армійського набору, з рекомендацією передати йому командування цим підрозділом з відповідною платнею. Після його смерті або складення повноважень, і як нагадування про цю патріотичну громадянську позицію, полк завжди мав мати назву полку Потоцьких, і бути під керівництвом осіб із цієї родини.”

Медаль виготовлялась у двох варіаціях: у сріблі та у бронзі з діаметром та масами 53,5 мм та 71,29 г і 65 г відповідно. На аверсі: бюст повернутий вправо у військовому мундирі з зіркою ордена Білого орла. На плечі абревіатура “I.P.H.F”. На реверсі напис латиною (переклад pol.): “Stanisławowi Szczęsnemu Potockiemu, wojewodzie ruskiemu, że na sejmie grodzieńskim roku 1784 wojsko Rzeczypospolitej zaciągając i kosztem swoim żołnierzy utrzymując, sam dobrowolnie pomnożyć ofiarował, regiment Potockich nowo wystawiony obywatelowi najlepszemu, swojemu założycielowi i naczelnikowi daje i poświęca, roku 1786.“.

Медаль “Станіслав Щесний Потоцький” 1786 року. Бронза.

На фото вгорі: Медаль “Станіслав Щесний Потоцький” 1786 року у сріблі.

Автор: Юрій Гринів.

Джерела: OneBid, NumisBids.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: