Із задоволенням кожного разу читаю публікації в яких небайдужі люди пишуть про наше місто: одні згадують минулі часи, інші переймаються сьогоденням. Час минас надзвичайно швидко, місто змінюється. Люди, котрі приїхали у Червоноград у 50- 60-х роках, щепамятають кристинопільські будиночки, вулиці, дороги, із захопленням розповідають про вишуканість палацу Потоцьких та прекрасний парк біля нього. Вони, молоді, ходили у цей парк на танці. Тепер там мототрек. Моє дитинство також пройшло у старому місті, яке уже втретє оновлюється: забудова Кристинополя, будівлі 50-60-хроків, сучасні котеджі – наче символи різних поколінь.
Зацікавила мене стаття «Таємниці підземного Кристинополя» (“Новини прибужжя”, 28 лютого 2008 року), яку написав пан Павло Кравчук. Спогади про «походи» у підземелля палацу Потоцьких і костелу Святого Духа (тепер православна церква Св. Володимира) чула від багатьох, тепер уже солідних, чоловіків. А жителі старої частини міста, особливо ті, що мешкали поблизу палацу, розповідали, що їх діти бавились у підземеллях. Я хочу з читачати також поділитися своїми знаннями та здогадками на цю тему.
Відомо, що в 1692 році краківський воєвода і коронний гетьман Польщі Фелікс Казимир Потоцький заснував Кристинопіль (назвавши місто в честь своєї дружини Кристини, з роду Любо- мирських). Для своєї сім’ї він збудував оборонний замок у місці, де Солокія впадає у Західний Буг. Це був тривожний час – татари ще нападали на наші землі. Швидше за все, саме тому він вибрав цю територію: річки і мочари навкруг замку були одними із основних засобів оборони. Безперечно, у замку мали бути і підземні споруди, у яких, в разі потреби, могли б сховатись від ворогів члени родини.
Усередині XVIII ст. (1756-1762 р.р.) внук засновника міста воєвода Київський Франц Салезій Потоцький на місці старого замку будує розкішний палац у французькому стилі. Хоча слово «старий» не зовсім підходило, бо цій будівлі не було і 70-ти років. Чому взялися за нове будівництво? По-перше, на той час потреби в оборонних спорудах уже не було. По-друге, що найголовніше: Франц Салезій був надзвичайно багатою людиною. Окрім того, мав величезні амбіції та претендував на королівський трон. Будувався палац за проектом французького архітектора П’єра Ріко де Тірреджеллі. Ймовірно, усі наземні споруди замку були повністю знищені (тим паче, що граф мав де жити: замки в Тартакові, Сокалі). У нашому музеї є креслення де Тірреджеллі з планами палацу Потоцьких у різних проекціях. Підземних ходів у ньому не вказано. То що ж це за підземелля, якими подорожував Павло Кравчук та й багато інших червоноградців?
Теперішнє приміщення палацу Потоцьких – лише невелика частина колишнього палацового комплексу. Головне приміщення (теперішня будівля палацу), праве крило (повністю зруйноване) і ліве (тепер на цьому місці добудова Червоноградської загальноосвітньої школи №4), надбрамний будинок (тут головний корпус ЧЗШ №4) були з’єднані в одне ціле і творили шестикутник із внутрішнім двором. Перед палацом був ще один двір із забудовою, в якій жило військо графа та обслуговуючі служби. Під усією забудовою, як палацу, так і першого двору, розміщувались підвальні приміщення, які згідно з проектом, були з’єднані між собою.
Гадаю, червоноградці, навіть, середнього віку, добре пам’ятають стару будівлю на місці нинішнього Промінвестбанку – довгий одноповерховий арочний будинок, в Якому розміщувався магазин з канцтоварами і перукарня. Це був будинок військової служби із забудови першого двору. Я згадала про нього, щоб читачі уявили, яким великим був увесь палацовий комплекс – він майже впритул підходив до римо-католицького костелу (його крипти збудовані ще у 1695 році). Небагато роботи залишалось, щоб збудувати невеликий перехід від підвальних коридорів палацового комплексу до костельних крипт. Про те, що з палацу аж до костелу був хід, мені розповідали відвідувачі музею, які хлопчиськами цим маршрутом ходили по яблука (у костелі в 50-ті роки XX ст. в певний період була овочева база).
Досліджуючи історію будівництва церкви Святого Юрія, відзначила, що ніде не згадується про підземні ходи, як і про те, що церква має вихід до палацу. Церква збудована у 1774 році на місці старої дерев’яної. Було б логічно, щоб до неї, таким самим чином як і до костелу, вело з’єднання. Але ніхто не розповідав мені про те, що ходив таким маршрутом.
Пан Павло Кравчук у своїй статті подав приблизну схему підземних ходів, які з’єднують ці три пам’ятки архітектури і які, як пише, по пам’яті відтворив із давньої книги. Думаю, що він говорить про книгу Jan Czernecki. «Maly krol na Rusi і jego stolica Krystynopol». Krakow. 1939. Саме в ній пан Кравчук міг бачити проект палацу Потоцьких, виконаний П. Р. де Тірреджеллі. Проект палацу мав шестикутну форму і відтворена приблизна схема підземних ходів має також неправильну шестикутну форму. Проте я не чула розповідей, що хтось пройшов повним кільцем ходів: палац – костел – церква св. Юра – палац.
У кінці XVIII-го, а потім і у XIX-му столітті у палаці сталися кілька великих пожеж. Більша частина палацового комплексу була зруйнована і вже не відбудовувалась (нові власники не мали коштів та й потреби у такому великому приміщенні). Подібна доля, очевидно, чекала й будівлі з першого двору: господарські та військові. Можливо, окремі вціліли, як і вже згаданий будинок військової варти. На місці першого двору з’являється забудова місцевих жителів, розміщується і міський ринок. Зовнішній вигляд палацу, як і всього Кристинополя, змінюється. Залишаються неушкод- женими лише підвали. Такими вони були до уже згаданих 50-х років XX-го століття.
Палац, костел та церква за часів Кристинополя були задіяні, тому в їх підземелля сторонні не заходили. Після 1951 року, коли територія відійшла до Радянського Союзу, корінне населення насильницьки, в три етапи, залишило місто: у 1939 – євреї, у 1946 – українці, у 1951 році – поляки), а згадані будівлі певний час були безгосподарні. Саме тоді малі хлопчаки, уже червоноградці, обстежували підземелля (від жінок ніколи не чула таких зізнань). Будівництво школи, житлових будинків порушили і знищили цю систему ходів.
Цікавими є розповіді про підземний хід до Західного Бугу. У часи Франца Салезія від палацу і до річки був розбитий прекрасний парк із водними каналами, басейнами і фонтанами. У лівій стороні парку знаходився невеличкий будиночок – Голландський павільйон. Десь у ту сторону тягнеться і хід, який намалював у своїй схемі пан Павло. Можливо, це частина фундаменту паркового комплексу, а може, залишок від давнього замку 17 століття. Старожили розповідали, що саме в цьому напрямку підземного ходу знаходили багато людських скелетів.
У палаці Потоцьких зараз ведеться реставрація. Музейні працівники проводять пошуково-дослідницькі роботи. Наша мрія – привести в порядок хоча б частину підвальних приміщень, щоб відкрити їх для огляду відвідувачів. Для дослідження історії міста, крім роботи з архівними документами, науковими та історичними джерелами, ми співпрацюємо і з його мешканцями. Тому запрошуємо усіх: поділіться з нами своїми спогадами, а ми їх запишемо і задокументуємо. Можливо, у вас є старі фотознімки нашого міста? Просила б відгукнутися і будівельників, які вели будівництво поблизу палацу. Звертайтеся до працівників музею за телефонами 3-97-43 чи 3-90-35.
На фото вгорі: Кристинопільський палац, 1914 р.
Автор: Галина Гриник.
Джерело: “Новини прибужжя”, №25-26 (5283-5284) від 27 березня 2008 року.