Церква святої Параскеви

Найдавнішою вцілілою церквою Белза є дерев’яна церква св. Параскеви П’ятниці, що знаходиться у Люблінському передмісті. Припускають, що ця церква походить ще з 15 ст., але прямих документальних підтверджень тому немає.

Церква святої Параскеви у Белзі. 1920-1939 рр. NAC.

Принаймні у податковому реєстрі 1472 року згадуються чотири неозначені церкви, серед яких могла бути саме і П’ятницька. Але вже податковий реєстр 1515 року прямо згадує священика п’ятницького. У 17 ст. церква загадується у зв’язку з боротьбою між уніатами та православними за церкви, тоді ж декретом королівських комісарів церкву св. Параскеви було надано православній громаді.

З 1774 року церква перестає бути парафіяльною і використовується як поховальна каплиця белзчан, оскільки австрійський уряд ліквідовує цвинтарі при церквах. Тоді ж створюється єдиний міський цвинтар саме навколо церкви св. Параскеви.

Будівля багато разів перебудовувалась. За часів СРСР стояла пусткою. Лише у 1977 році було здійснено реставрацію, хоча, нажаль, змінено її первісний вигляд. Бабинець було розібрано, чим церкву перетворили на дводільну капличного типу.

На фото вгорі: Церква святої Параскеви у Белзі. Автор фото: Віталій Ільницький.

Джерело: Інтерактивна карта УГКЦ.

Open standalone map in fullscreen mode
Церква святої Параскеви

loading map - please wait...

Церква святої Параскеви 50.382562, 23.999044 Церква святої Параскеви

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.