Меморіал жертвам Голокосту у Великих Мостах

У липні 1944 року, після визволення Великих Мостів від фашистів, у місті залишились живими тільки 2 євреї, яким дивом вдалося врятуватися від загибелі в час кривавих «жнив» Голокосту.

Вже під час першої хвилі німецької окупації у період з 16 по 23 вересня 1939 року фашисти вчиняли неодноразові акти знущань і побиття євреїв та використання їх на примусових роботах по прибиранню вулиць і нечистот. За сприяння нацистів було пограбовано і спалено кілька будинків і магазинів найзаможніших євреїв.

Кількість єврейського населення у Великих Мостах різко зросла у листопаді 1941 р. Оскільки німецьке командування видало наказ про примусове переселення євреїв, які мешкали у прилеглих до міста селах і хуторах, з метою їх концентрації в єврейському гетто у Великих Мостах. Найбільше євреїв прибуло з села Реклинець.

Фашисти наклали на євреїв, що перебували у Великих Мостах, сплату високої контрибуції, проводили конфіскацію їх майна та використовували євреїв на тяжких примусових роботах.

  • 6 липня 1941 року нацисти, з допомогою місцевої поліції, зігнали 16 найбільш шанованих у місті євреїв у синагогу, де над ними знущалися, били і катували, а після цього спалили.
  • 10 і 11 липня 1941 року на вулицях міста знову провели облави на євреїв. Більшу частину заарештованих розстріляли на єврейському кладовищі, вцілілих погнали на будівельні та дорожні роботи.
  • 22 липня 1941 року фашистами було розстріляно 10 євреїв. Майже щотижня проводились погроми знущання і вбивства. Як правило, акції знищення євреїв проводилися фашистами у дні найбільших єврейських свят.
  • У серпні 1941 року гітлерівці розстріляли ще близько 80 євреїв в урочищі «Бабка».
  • 10 травня 1942 року фашисти зігнали у гетто майже все єврейське населення, яке перебувало у Великомостівському районі.
  • Частину євреїв 22 жовтня 1942 року було перевезено у сокальське гетто, де всі вони були знищенні фашистами до 28 травня 1943 року.
  • У грудні 1942 року був створений табір примусової праці у Великих Мостах, у якому працювало понад 2 500 єврейських жінок і чоловіків з Великих Мостів та багатьох інших місцевостей.
  • 10 лютого 1943 року, згідно наказу генерала Ф. Кацмана, було проведено акцію по масовому знищенню єврейського населення безпосередньо у Великих Мостах. Німцями, з допомогою місцевих поліцаїв, було вбито понад 1400 євреїв у лісовому урочищі «Бабка», котре розташоване недалеко від міста, біля дороги Великі Мости – Борове. Крім цього, в той самий день у міському гетто було вбито ще близько 100 євреїв.

8 жовтня 2006 року за ініціативи громадянина Швейцарії доктора Єжі Чарнецького (Ісаак Штегер), уродженця Великих Мостів, який дивом вцілів в часи німецької окупації, в лісовому урочищі «Бабка», на місці розстрілу єврейського населення, відбулося відкриття пам’ятника жертвам Голокосту.

Автор: Петро Цимбалюк.

Open standalone map in fullscreen mode
Меморіал жертвам Голокосту

loading map - please wait...

Меморіал жертвам Голокосту 50.247485, 24.168978 Меморіал жертвам Голокосту

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.