Історія нашого міста в родових гербах

Впродовж 325 років, Кристинопіль-Червоноград 8 разів був у володіннях різних держав, та 15 разів змінював (частково або повністю) своїх приватних власників. Місто ніколи не мало магдебурзького права. За час існування Кристинополя, найбільш значимими центрами культового та світського життя були: костел  зіслання Св. Духа з монастирем отців Бернардинів, церква Святого Юра з монастирем отців Василіан, дві синагоги та палацово-парковий комплекс Потоцьких. Найбільший внесок у розбудову та розвиток міста внесли родинні династії власників міста – Потоцьких та Вишневських, які володіли Кристинополем відповідно 89 та 78 років. З 1951 року Червоноград стає великим промисловим шахтарським містом.

Пропонуємо Вам ряд зображень на яких хронологічно показано історію міста Кристинополя-Червонограда в гербах та світлинах. Історичні матеріали підготовлено за участю місцевих краєзнавців Олександра Коркішка, Івана Напори, Володимира Гречуха та наукових працівників Червоноградського музею історії релігії.

Фелікс Казимир Потоцький (1630-1702), військовий і державний діяч Речі Посполитої, Засновник міста Кристинопіль. Дружина Фелікса Потоцького – Кристина, з княжого роду Любомирських. На її честь місто назване Кристинополем.Граф Йозеф Феліціан Потоцький, військовий і державний діяч Речі Посполитої (син Фелікса Потоцького), з 1702 по 1723 рік – власник Кристинополя, був одружений на графині Теофілі Терезі Цетнер.

Граф Францішек Салезій Потоцький, урядник Речі Посполитої, претендент на польську корону, воєвода Київський (внук засновника міста). З 1723 по 1772 рік власник Кристинополя. Друга дружина – графиня Анна з родини Потоцьких. Її предки були представниками роду Лащ.

При дворі Францішка Потоцького в Кристинополі були на службі князь Володимир Четвертинський – придвірний маршалок та граф Кароль Сєраковський – командир особистої гвардії Потоцького.

Станіслав Щенсний Потоцький, син Францішка Потоцького, таємно від своїх батьків 26 грудня 1770 року обвінчався з Гертрудою Комаровською. Гертруда трагічно загинула 13 лютого 1771 року під час викрадення. В 1772 році помирають Францішек та Анна Потоцькі. Спадок приймає їх син – Станіслав Щенсний.

Граф Станіслав Щенсний Потоцький, власник Кристинополя з 1772 по 1781 рік. Вдруге одружений з Амалією Мнішек в 1774 році. Помер в 1805 році в Тульчині, будучи підданим Російської імперії та російським генералом.

Князь Адам Понінський в 1781 році купує у Станіслава Потоцького Кристинопіль. Через короткий час уряд Королівства Галичини та Володимирії, за борги, відбирає у Понінського місто на свою користь.

З кінця XVIII століття містом володіла Катерина Коссаковська – двоюрідна сестра Францішка Потоцького. Після її смерті, в 1803 році, містом знову керують австрійські урядники.

У 1808 році Кристинопіль купує граф Адам Стажинський. З 1826 по 1830 рік містом володіє його син Олександр з дружиною, графинею Кароліною з Потоцьких.

У 1830 році місто Кристинопіль, разом з селами Новий Двір, Клюсів та Маджарки, у Олександра Стажинського купує його рідна сестра Софія Ожаровська, дружина російського генерала, учасника вітчизняної війни 1812 року.

З 1840 по 1848 рік власниками Кристинополя були, по черзі, якийсь Павловський та багатий аптекар Фухс – люди не дворянського роду. Фухс був одружений з графинею Терезою Вишневською з Ковнацьких. З 1848 року Кристинопільським палацом володіє Тереза Вишневська (Ковнацька), а з 1855 року її син – Тадеуш Вишневський, цісарський камергер, в 1869-1870 роках депутат галіційського сейму.

Після смерті Тадеуша Вишневського в 1888 році, палац Потоцьких в Кристинополі перейшов до сина Станіслава, одруженого з австрійською графинею Марією Харах.

В 1926 році Станіслав Вишневський продає Кристинопіль, але без фільварків, полковникові, дипломату Зигмунтові Літинському. В 1935 році полковник продає містечко Сокальському повітовому відділу.

Автор: Олександр Коркішко.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: