Історичний аналіз однієї листівки

Після вторгнення Німеччини до Польщі 1 вересня 1939 року  і подальшої її військової окупації (аж до 1944 року), німцями було створено свою цивільну адміністративну владу. Серед різноманітних структур було також створено поштову службу, що керувалась з Німеччини – Німецька Пошта Схід («Deutsche Post Osten»), яка перейняла все майно та права довоєнної Polska Poczta – усі працівники Польської пошти мали негайно перейти на виконання обов’язків пошти Німецької. Пересилка листів передбачала цензуру і контроль листування. Поштовий сервіс та його фінансування передбачали виробництво власних поштових марок. Поштові збори в Генерал-губернаторстві (окупованій Німеччиною Польщі) для перевезення листів, листівок, поштових карток, канцелярського приладдя, телеграм та посилок відповідали вимогам німецького Рейху. У той час коефіцієнт конверсіі становив 1 пфеніг до 2 польських грошей (1 злотий = 100 грошів).

Листівка.

Дана поштова листівка була віддрукована у лютому 1941 року – що відзначено маркуванням типографіі – II.1941. Відноситься до так званих односторонніх поштових карток, випуск яких був відновлений за браком паперу у воєнний час (до того вже робили двосторонні друковані картки). Справа бачимо поштовий штемпель з датою отримання відділом поштового зв’язку листівки – 25.V.1941. а також назвою цього відділення – Krystynopol. Оплата послуг пересилки відбулась методом франкування – наклеювання на листівку спец. знаку оплати послуг пошти, що еквівалентний сумі поштового тарифу. В даному випадку це поштова марка.

Ця марка належить до серіі німецьких марок «для Польщі», що називалася «Будівлі Польщі». На цих марках зображались мотиви різних історичних будівель Кракова, Любліна, Варшави. Марки, які виготовлялись для Генерал-губернаторства були менш піддані відображенню нацистської ідеології аніж серіі гітлерівських марок.

«Наша» марка з зображенням Краківської брами у Любліні та підписом «Генерал-губернаторство» відповідає сумі тарифу в 10 грошей. Ці марки були розроблені Ервіном Пухінгером (Erwin Puchinger), німецьким дизайнером поштових марок саме для Генерал-губернаторства навесні 1940 року, а вперше використані були 5 серпня цього ж року.

Текст.

Відправником листа відповідно до напису на лицьовій стороні картки був Моше Лісе, що проживав (тимчасово або постійно) у Кристинополі по вулиці Луцькій, у будинку №3. Тут треба відзначити, що текст листівки повністю написаний на польській мові. В польському варіанті автор швидше написав би Mojsza, а краще Mojsze. На івриті – Moshe, на ідиш – Moishe. Проте автор пише своє ім’я як Moushe, що є вірменським написанням цього імені. Тут можна зробити припущення, що автор міг бути як євреєм так і вірменом.

Отримувач листа – «Магістр, Ян Пивоцірский», що мав отримати це поштове повідомлення за адресою: Кристинопіль, аптека на площі Ринок. Скоріш за все Півоцірский був людиною освіченою, фармацевтом, власником аптеки.

На звороті листівки вказані місце та дата написання повідомлення – Krystynopol 23.V.1941. А також сам текст листа:

Szanowny Panie Magistrze! Ogromne dzięki za pomoc okazaną mojej matce. Wszelkie zobowiązania ureguluje 1-go czerwca. Moushe Lise.

Висновок.

Саме тут у 1939 році розташовувалась аптека у Кристинополі, куди була надіслана листівка (тепер вул. Пушкіна у Червонограді).

Ця листівка відкриває нам багато нових цікавий фактів про Кристинопіль передвоєнних років. Ми дізнаємося: 1) про існування і роботу у місті відділу поштового зв’язку незважаючи на військову окупацію Німеччиною; 2) про існування у місті вулиці Луцької (проте її місцезнаходження ще необхідно встановити); 3) про ім’я та прізвище працівника, а вірогідніше власника аптеки на площі Ринок; 4) про присутність у місті євреїв принаймні до кінця травня 1941 року (вважалося, що єврейська спільнота залишила місто у 1939, але цілком ймовірно, що не всі євреї виїхали. Також є дані, що вони залишалися тут аж до 21 червня 1941 року. У сусідній Раві-Руській єврейське населення ще до грудня 1941 року могло вільно пересуватись).

 

Автори: Юрій Гринів та Ryszard Gawrys.

Джерела: Briefmarken Deutsches ReichPicClick, Namepedia, Wikipedia.

 

[mapsmarker marker=”6″]

 

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: