Картка споживача з відрізними купонами УРСР

Відрізні купони – купони разового використання, які запровадив уряд УРСР з метою перешкодити вивезення товарів за межі республіки. Випускалися протягом жовтня 1990 – грудня 1991 років. Це своєрідні картки споживача на предмети першої необхідності.

“Новини Прибужжя”. м. Червоноград. 1 листопада 1990 року.

За номіналом існували споживчі картки 20, 40, 50, 75, 100, 150 і 200 карбованців. За формою це різнокольорові однобічні листи (колір залежав від номіналу). Ознакою захисту слугували водяні знаки та печатка працедавця або пошти села. Протягом січня – вересня 1991 року купони друкувалися з шифром області (КДА, ХАР, ЧРК тощо).

Відрізні купони видавалися за місцем роботи.

“Новини Прибужжя”. м. Червоноград. 20 листопада 1990 року.

Покупець оплачував продукти та товари радянськими карбованцями й віддавав продавцеві купони на ту суму (потрібна кількість відрізалася). Щоб придбати, скажімо, упаковку прального порошку, треба було по-перше, відшукати цей супердефіцитний на ті часи товар, відстояти довжелезну чергу, а потім чекати, доки продавець не надто гострими ножицями відстриже від вашої “Картки споживача” потрібну кількість купонів відповідно до вартості товару.

У кінці 1980-х років Україна серед союзних республік поступалася за рівнем заробітної плати. Натомість ціни по всьому Союзу традиційно вирівнювалися. Тому мешканці інших республік (зокрема підприємці часів Перебудови) вивозили товари широкого вжитку за межі УРСР, створюючи їх дефіцит на українському ринку. Запровадження відрізних купонів мало побороти таке явище.

Автор: Іван Напора.

Джерела: Минуле та теперішнє, Львівська пошта.

Картка споживача з відрізними купонами УРСР

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: