Костел Вознесіння Пресвятої Богородиці

Римо-католицька парафія у селі Острів, тепер Сокальського району Львівської області, була заснована дідичами Бігандом з Острова, Миколаєм з Цебліва та Григорієм з Себечіва у 1429 році. Їй підпорядковувались рим.-кат. приходи Безеїва, Глухова, Себечіва, Мурованого (Zabcze) та Вербового (Wierzbiaz). А у свій час, навіть і Кристинопільський костел.

Костел у селі Острів. Фото 2019 року.

Ймовірно, спочатку тут стояв дерев’яний храм. Муровану споруду, яку ми бачимо зараз, зведено у 1850 році (освячено у 1858-му). Це однонавний типовий католицький костел, зовні нічим не примітний, хоча всередині ще зберіглися фрагменти розпису. Наприкінці XIX ст. на його вежі був встановлений годинник, придбаний одним з місцевих настоятелів.

Міцні мури часто слугували укриттям польським воєнним угрупуванням, що в подальшому визначило долю будівлі. Зараз храм є руїною. За переказами старожилів костел було заміновано загонами УПА в часи україно-польського протистояння у 1940-х роках і підірвано. Згідно іншої версії (яка є більш вірогідною): “…у 1944 році польські підрозділи прийняли німців за частину УПА та обстріляли їх, внаслідок чого німці накрили костел мінометним вогнем. – Mariusz Zajączkowski”.

Костел у Острові. 1915 р.

Підготував: Юрій Гринів.

Джерела: “Powiat Sokalski”, B. Sokalski, Lwow, 1899; “Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, Warszawa, 1880-1902; Покинуті костели і каплиціВікіпедія.

Open standalone map in fullscreen mode
Костел Вознесіння Пресвятої Богородиці

loading map - please wait...

Костел Вознесіння Пресвятої Богородиці 50.388862, 24.167540 Костел Вознесіння Пресвятої Богородиці

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.