Кристинопільський некрополь

Старе кладовище, що розташоване по вул. Б. Хмельницького у Червонограді, ймовірно було закладене на зламі XVIII та XIX століть. Зі збережених тут налічується близько 500 надгробків, найстаріший з яких датується 1832 роком, на викарбувано німецькою слова жалоби матері до свого маленького сина, якому виповнилося тільки 2 роки.

З давніх-давен людей ховали біля сакральних споруд, при церквах, костелах, монастирях. Вважалося, що ці місця є особливими і саме тут людина має знайти свій останній спочинок, поближче до вищих сил. Осіб, які особливо відзначились в житті суспільства чи церкви ховали прямо в храмі (представників шляхти та вищого духовенства), нерідко в підвалах споруд будували крипти й навіть цілі мавзолеї. Так було і у Кристинополі – в давнину кладовища були розташовані при Бернардинському та Василіанському монастирях, а в криптах костелу Зіслання Святого Духа розміщувалась усипальниця роду засновників міста – Потоцьких. З віддаленням від храму ховали людей в порядку спадання їх соціального статусу. А самогубців та одержимих взагалі поза межами кладовища, не ставлячи навіть хреста.

Кристинопілький цвинтар на поштівці 1917 року.

Сама традиція поховання померлих була такою, що тіла не закопувались глибоко і ретельно не засипались, що призводило до антисанітарії, а самі цвинтарі ставали джерелами різноманітних хвороб та епідемій. Тому зі встановленням на Галичині Австрійської влади, після Першого поділу Польщі у 1772 році, нові закони зобов’язують виносити кладовища за межі населених пунктів, а померлих закопувати на 6 ліктів в глибину. Очевидно, таким чином і виник цей цвинтар при дорозі-гостинці з Сокаля у північно-західній околиці Кристинополя. Кладовище було розділено алеєю на дві частини – північну Новодвірську та південну Кристинопільську.

Могила Адольфа Айхорна – найдавніша з відомих поховань на кладовищі. Дата народження 30.03.1830 р.

У наш час на території цвинтаря збереглися насадження вікових ясенів.

Визначні об’єкти Кристинопільського некрополя:

  • Каплиця-усипальниця членів родини шляхтичів Вишневських;
  • Пам’ятна могила Січовим Стрільцям та воїнам Української Галицької Армії;
  • Пам’ятна могила польським воїнам полеглим у часи польсько-більшовицької війни 1920-го року;
  • Захоронення решток членів родини магнатів Потоцьких;
  • Могила настоятельки Згромадження сестер Непорочної Діви Марії Йосафати Гордашевської;
  • Могила кристинопільського бурмістра Анджея Граффа;
  • Могила військової медсестри Української Галицької Армії Стефанії Рибчак;
  • Могила трагічно загиблих мешканців спаленого села Маджарки.

Автор: Юрій Гринів.

Каплиця Вишневських
Пам’ятна могила УГА
Пам’ятна могила польським воїнам
Могила Анджея Граффа
Могила Йосафати Гордашевської
Могила Стефанії Рибчак
Захоронення решток роду Потоцьких
Open standalone map in fullscreen mode
Кристинопільський некрополь

loading map - please wait...

Кристинопільський некрополь 50.388103, 24.231849 Кристинопільський некрополь

—-

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Якщо у вас є цікавий авторський матеріал з краєзнавства чи історії ми з радістю розглянемо можливість його публікації на сторінках нашого ресурсу.