Кристинопільський некрополь

Старе кладовище, що розташоване по вул. Б. Хмельницького у Червонограді, ймовірно було закладене на зламі XVIII та XIX століть. Зі збережених тут налічується близько 500 надгробків, найстаріший з яких датується 1832 роком.

З давніх-давен людей ховали біля сакральних споруд, при церквах, костелах, монастирях. Вважалося, що ці місця є особливими і саме тут людина має знайти свій останній спочинок, поближче до вищих сил. Осіб, які особливо відзначились в житті суспільства чи церкви ховали прямо в храмі (представників шляхти та вищого духовенства), нерідко в підвалах споруд будували крипти й навіть цілі мавзолеї. Так було і у Кристинополі – в давнину кладовища були розташовані при Бернардинському та Василіанському монастирях, а в криптах костелу Зіслання Святого Духа розміщувалась усипальниця роду засновників міста – Потоцьких. З віддаленням від храму ховали людей в порядку спадання їх соціального статусу. А самогубців та одержимих взагалі поза межами кладовища, не ставлячи навіть хреста.

Кристинопілький цвинтар на поштівці 1917 року.

Сама традиція поховання померлих була такою, що тіла не закопувались глибоко і ретельно не засипались, що призводило до антисанітарії, а самі цвинтарі ставали джерелами різноманітних хвороб та епідемій. Тому зі встановленням на Галичині Австрійської влади, після Першого поділу Польщі у 1772 році, нові закони зобов’язують виносити кладовища за межі населених пунктів, а померлих закопувати на 6 ліктів в глибину. Очевидно, таким чином і виник цей цвинтар при дорозі-гостинці з Сокаля у північно-західній околиці Кристинополя. Кладовище було розділено алеєю на дві частини – північну Новодвірську та південну Кристинопільську.

У наш час на території цвинтаря збереглися насадження вікових ясенів.

Визначні об’єкти Кристинопільського некрополя:

  • Каплиця-усипальниця членів родини шляхтичів Вишневських;
  • Пам’ятна могила Січовим Стрільцям та воїнам Української Галицької Армії;
  • Пам’ятна могила польським воїнам полеглим у часи польсько-більшовицької війни 1920-го року;
  • Захоронення решток членів родини магнатів Потоцьких;
  • Могила настоятельки Згромадження сестер Непорочної Діви Марії Йосафати Гордашевської;
  • Могила кристинопільського бурмістра Анджея Граффа;
  • Могила військової медсестри Української Галицької Армії Стефанії Рибчак;
  • Могила трагічно загиблих мешканців спаленого села Маджарки.

Автор: Юрій Гринів.

Каплиця Вишневських
Пам’ятна могила УГА
Могила Анджея Граффа
Могила Йосафати Гордашевської
Могила Стефанії Рибчак
Захоронення решток роду Потоцьких
Open standalone map in fullscreen mode
Кристинопільський некрополь

loading map - please wait...

Кристинопільський некрополь 50.388103, 24.231849 Кристинопільський некрополь

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.