Літопис монастиря оо. Василіан у Кристинополі

В містечку Кристинопіль (тепер Червоноград) знаходиться монастир оо. Василіан, заснований в 1763 році воєводою київським Францішеком Салезієм Потоцьким.

Ігуменом монастиря 27 березня 1766 року був обраний Корнелій Срочинський, людина освітчена шляхетна та працьовита. На цій посаді він перебував 10 років, а точніше до 24 вересня 1776 року. Того дня залишив Кристинопіль керуючись ухвалою капітули в Умані в серпні 1776 року, виїзджає до Задарова в якості секретаря провінції.

Книга ця оправлена в шкіру, розміром 20/32 см., 160 листів, писаних частково польською мовою, частково латиною. На протязі всього часу свого перебування в Кристинополі о. Срочинський записував до неї різні варті уваги події не тільки, що стосувалися монастиря, а й місцевості та краю. Ця книга є прикладом дуже ретельно укладеного літопису та документа високої історичної цінності.

Після від’їзду о. Срочинського з Кристинополя, його наступник о. Аплікат Кржижанівський продовжив працю над літописом і вписував й надалі події до кінця 1787 року, практично до своєї смерті (помер 3 січня 1788 року). З того часу робота над літописом припинилася.

– з книги Я. Чернецького “Малий король на Русі і його столиця Кристинопіль”.

На фото вгорі: “Введення Василіан у храм”, худ. Євген Безніско, 1980 р. (фрагмент).

Посилання на документ.

 

Підготував: Іван Напора.

Джерела: “Малий король на Русі і його столиця Кристинопіль”, Я. Чернецький, Краків, 1939 р., Zbruc.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: