Корнелій Срочинський – кристинопільський літописець

Григорій Срочинський, о. Корнелій (Sroczyński Grzegorz, w zakonie Korneli) 17.XI.1731 – 21.III.1790 – василіанин, ігумен кристинопільський, лаврівський та угорницький, місіонер, проповідник і письменник. Автор літопису кристинопільського монастиря оо. Василіан.

Народився 17 листопада 1731 р. в Седлиськах, біля Перемишля, ймовірно у шляхетній родині Шимона та Анни. Навчався в єзуїтському колегіумі в Перемишлі, потім у Добромилі. Після складання релігійних обітниць переїжджає до Львівського монастиря вивчати теологію, де був висвячений у священники. Добре володів латиною.

27 березня 1766 р. був обраний префектом василіанської місії у Кристинополі, Белзького воєводства. Був у пошані власника поселення – Францішека Салезія Потоцького, який довірив йому управління фондом, виділеним на побудову Василіанського монастиря та церкви у місті. Заснував при новому монастирі братство св. Онуфрія.

Написав більш як 20 різноманітних книг, що документують справи монастиря та церкви (інвентаризації, бібліотечні та архівні каталоги братства, фінансові книги та реєстри майна). Деякі з них дійшли до нас і зберігаються у музеях України і світу.

Срочинський написав підручник для василіянських місій «Methodus peragendi missiones» (1772 р.). Проявив себе як письменник – писав тексти релігійних та хвалебних пісень.

Проте найбільшим історичним доробком Срочинського є його “Кристинопільська хроніка”, де міститься різноманітна інформація про світські, релігійні та природні події у Кристинополі та з життя графського двору Потоцьких.

“Автор життєпису кристинопільського монастиря о. Корнелій Срочинський. Коротка біографія” – о. Роман Лукань, Краків, 1939. Книгарня Яна Чернецького.

Посилання на документ.

На фото вгорі: панорама Кристинополя. Фото I пол. XX ст. Кольори штучні.

Підготував: Юрій Гринів.

Джерела: Internetowy Polski Słownik BiograficznyWojewódzka Biblioteka Publiczna Opole.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: