Міст фельдмаршала Георга Гефелле

Залізний автомобільний міст через річку Західний Буг у Червонограді був збудований не пізніше 1912 року, так як його зображення зустрічається на поштових листівках того часу. Пошкоджений під час воєнних дій, міст був відновлений австрійськими інженерними військами. З 1915 року він носитиме назву Міст Гефелле (Hefelle Brücke).

Фельдмаршал-лейтенант Георг Гефелле. Художник Оскар Брюх (Oskar Brüch). Відень, 1915 р.

У воєнний період Австро-Угорський уряд, як і уряди інших країн, що брали участь у Першій світовій війні, публікували агітаційні поштівки для своїх націй, у яких відображали позитивні здобутки своїх армій чи висміювали супротивника. Дякуючи одній з таких серій поштівок, ми можемо бачити «Відкриття мосту поблизу Кристинополя».

У липні 1915 року німецькі війська, вивільнивши деякі свої сили з інших фронтів, приходять на допомогу австрійцям на східному фронті, де відбувається протистояння з Російською імперією. Спільними зусиллями їм вдається потіснити ворога і Кристинопіль, а з ним і міст, знову опиняється в зоні впливу Австро-Угорщини. Австрійські інженери поспіхом беруться відновлювати всю інфраструктуру, що є така необхідна для логістики у воєнний час.

Георг Гефелле (нім. Georg Hefelle von Nagykárolyfalva) (1859 – 24.04.1942) – один із генералів австро-угорської армії Першої світової війни (з 1914 року – фельдмаршал-лейтенант, FML). Шляхетське звання “von Nagykárolyfalva” (від однойменного міста у Сербії) отримав у лютому 1917 року. У липні того ж року нагороджений бронзовою медаллю «За військові заслуги» з мечами. Перебував у складі командування 2-ої Армії Австро-Угорської імперії, що діяла на Галичині у 1914-1916 роках.    

Австрійська пропагандистська поштівка 1916 року. Відкриття відремонтованого моста у Кристинополі.

Саме відновлення моста через Західний Буг ми і бачимо на агітаційних поштівках 1916 року. На кадрах зображено роботу працівників, закладання пам’ятної капсули, освячення споруди капеланом та урочиста промова фельдмаршала фон Гефелле. Також чітко видно три написи, що були встановленні по завершенню ремонтних робіт:

1) “Viribus unitis” (“Спільними зусиллями”) – гасло Австро-Угорської імперії;

2) “Tragfähigkeit 14 tonnen wagen” – вантажопідйомність 14 тон;

3) “Hefelle Brücke”. Erbaut von der Militar Arbeiter Gruppe … … 1915” – “Міст Гефелле”. Побудований групою військових робітників … … 1915”.

На фото вгорі: міст через Західний Буг. 2019 р. Фото: Ольга Байдацька.

Автор: Юрій Гринів.

Джерела: Gentleman’s Military Interest Club, StadtBild Deutschland, AbeBooks, Wikipedia.

Open standalone map in fullscreen mode
Міст фельдмаршала Георга Гефелле

loading map - please wait...

Міст фельдмаршала Георга Гефелле 50.379162, 24.242148 Міст фельдмаршала Георга Гефелле

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.