“В жодному краю не бачив я такої кількості кам’яних придорожніх фігур як на Сокальській землі.” – так писав Броніслав Сокальський у своїй монументальній праці “Повіт Сокальський”, Львів, 1899 р. Це великі вертикальні архітектурні об’єкти, переважно муровані з цегли, що не мають визначного культурно-мистецького значення, проте свідчать про події давнини.
Як побачимо далі простежити якусь певну однозначну причину зведення такого типу споруд неможливо. Усі вони будувались у різні часові періоди, приурочені до різних історичних подій.
Б. Сокальський згадує наступні придорожні фігури у регіоні:
– фігура біля мосту через Буг в Сокалі, що зведена на могилі полеглих поляків у битві з татарами 1519 року;
– трохи далі на північ серед монастирського поля стоїть ще одна фігура. Її форма дещо відрізняється від попередньої. Вона була зведена у 1710 році в пам’ять про чудесний порятунок людей з потопаючої монастирської переправи через Буг;
– третя фігура над Бугом стоїть при монастирському мурі. Історія вказує на те, що зведена вона “сокальськими пращурами на честь милосердя, яке в 1605 р. розділив між них князь Олександр Заславський-Острозький (Aleksander Zaslawski)”;
– в Сокалі, при дорозі до лісу Валівка, стоїть фігура на котрій читаємо рік 1704. Вона нагадує нам, що тут стояв табором Август ІІ, король Польщі;
– фігура на пагорбі при в’їзді до села Поториця з півдня зведена у 1519 році. Під час її реставрації знайдено людські кісткі. Отже тут було поховання;
– також є ще три подібні фігури у самому Сокалі: одна біля повітової ради, друга – поблизу аптеки, третя – в Забужжі. Проте їх призначення не відоме;
– при дорозі з Сокаля до Варяжа бачимо кілька фігур одного часового періоду, більш схожі на фігуру у Забужжі;
– ще одна фігура знаходиться при в’їзді у Варяж. Має своєрідну форму;
– фігура в Себечеві – пам’ятка битв часів Барської конфедерації. Відрізняється від інших фігур парапетами;
– по дорозі з Сокаля до Тартакова, в районі села Горбків, серед поля, височіє ще одна придорожня фігура. Це високий мурований монумент першої половини XVIII ст. Свідчить про трагічну смерть жінки з дитиною 09.11.1797 року. Це місце вбивства Анни і Юзефа Виджгув. Напис на монументі польською мовою: “Мати з сином в тому місці були схоплені запорожцями 9 листопада 1737 р.”.
Також маємо ще фігури у Жовкві по дорозі до с. Зіболки, у Новій Скваряві, Глинську та інших місцях. Жовківська фігура зведена в пам’ять жертв епідемії чуми 1651 року. Датується 1660-м роком.
Придорожній хрест у Кристинополі.
Розташований на історичній межі Кристинополя і Нового двору. Тепер це роздоріжжя вулиць В. Великого та В. Бобинського у Червонограді. Зведений з цегли чотириярусний бароковий монумент у вигляді башти-стовпа заввишки 5,40 м. Має квадратну основу 1,35 м; стоіть на підвищенні висотою 0,7 м. Усі яруси прикрашено арочними нішами з кожного боку. Споруду вгорі довершує металічний хрест 0,7 м.
Прямих даних про призначення кристинопільського придорожнього монументу немає. Проте, якщо шукати рішення по аналогії – то найбільш подібним до кристинопільського вбачається придорожній пам’ятник у Новому Милятині поруч траси Львів-Броди. Достеменно відомо, що він був зведений на честь перемоги польських військ у битві з силами Османської імперії у 1621 році. Величезний внесок у знищення османської армії під Хотином зробили запорізькі козаки на чолі з гетьманом Петром Сагайдачним. Монумент встановлено у XVII столітті за наказом короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собєського.
Можливо саме цим фактом і керувалися при створенні “Реєстру пам’яток культурної спадщини УРСР”, де під охоронним номером 966 значиться “Пам’ятник на честь розгрому турецьких завойовників” у Червонограді. Рішення №183 від 05.05.1972 р. Датування споруди – 1672 р.
Однак існує ще одна версія призначення споруди у Кристинополі. Її висуває все той же Броніслав Сокальський, котрий пише: “Фігура у Кристинополі – пам’ятка битви конфедератів з москалями”.
І справді, така битва у Кристинополі мала місце. Про це читаєм у Івана Вашківа у книжці “Сокаль і Прибужжя”: “У 1768 році на Поділлі виникла так звана Барська конфедерація – польсько-шляхетське об’єднання, спрямоване проти Росії. 15 травня 1769 року вони під командою Казимира Пулавського (Kazimierz Pulawski) з’явилися на Сокальщині й наклали контрибуцію на Кристинопіль. А вже 28 травня у місто несподівано прибуває російський військовий загін Древіча. Розпочався бій, у якому загинули 123 конфедерати. Інші втекли до Сокаля, деякі сховалися в костелі оо. Бернардинів”. Як бачимо Б.Сокальський посуває дату зведення кристинопільської фігури на ціле століття.
На австрійських військових топографічних картах Фрідріха фон Міґа 1779-1783 рр., на місці де зараз знаходиться монумент, на карті зображений символ хреста з кільцем – “Каплиця дерев’яна або кам’яна”. Отож незалежно від призначення споруди одне можемо сказати напевне – до 1779 року вона вже існувала. Тут одразу ж відпадає припущення, яке знаходимо у мистецько-краєзнавчому альманаху “Солокія” за 2018 рік про те, що монумент зведено на честь скасування панщини в Галичині 1848 року.
Підсумовуючи вищезгадане, приходить ще одна думка. Так як на монументі немає жодних написів, можливим є і те, що споруда зведена, як символічний монумент на роздоріжжі, тим паче, що колись тут стояв дерев’яний костел. Придорожні хрести у наших предків виконували низку функцій — захисну, магічну, пам’ятну, водночас нейтралізували негативний вплив та освячували найбільш небезпечні місця й ділянки. Зазвичай, хрести-фігури ставили на роздоріжжі чи на в`їзді в села, також на межі обжитого простору, зокрема на полях. Інколи «фігури» ставили для захисту від моровиць, вірячи, що хрести перегородять дорогу до села страшній хворобі. Ставили хрести й просто на «славу Божу», «за відпущення гріхів», «щоб краще родило» і т.д.
От такою мізерною є інформація про придорожній хрест на межі двох, вже неіснуючих, поселень Кристинополя та Нового Двору. Залишається сподіватися, що подальші дослідження будуть більш плідними і врешті-решт привідкриють завісу історії зведення цієї загадкової споруди.
Автор: Юрій Гринів.
Джерела: “Powiat Sokalski”, Bronislaw Sokalski, Lwow, 1899; “Сокаль і Сокальщина”, Іван Вашків, “Каменяр”, Львів, 2000; “Придорожні хрести Північно-Західної Волині”, журнал “Церква і нарід”, Леонід Маслов, 1937; Придорожні хрести Волині та Полісся; Krystynopol cmentarz; Прадідівська слава; Вікіпедія.