Церква святого Володимира

У 1695-му, через три роки після заснування містечка Кристинопіль, його власник Фелікс Казимир Потоцький виділяє кошти на будівництво римо-католицького костелу Зіслання Святого Духа з підземною усипальницею для себе та нащадків.

Костел Зіслання Святого Духа у Кристинополі. 1939 р.

Перша споруда була дерев’яною з кам’яною підземною частиною. Невдовзі пожежа знищує храм, тому у 1701 році розпочинається будівництво вже повністю кам’яного костелу. За проханням Франциска Салезія Потоцького Папа Інокентій XIII передає у парафію священну реліквію – мощі Святого Климента Мученика. У 1747 році при костелі було збудовано кам’яний монастир отців Бернардинів. Пожежа 1749 року знищила частину будівель, пошкодила костел. Відновлення монастирського комплексу повністю завершується до 1760 року. В 1767 р. будуються кам’яні мури довкола храму. У 1751 році художник Д. Бальцані виконав декілька картин, а в 1756-1758 рр. львівський художник С. Строїнський прикрасив фресками інтер’єр костелу. Пожежа 1852 року знову знищує храм. Проте, вже за два роки його відбудовують знову, а до центрального входу добудовують маленький притвор з трикутним фронтоном. Костел грунтовно було реставровано у 1927 році.

За часів СРСР костел з монастирем були в занепаді; в будівлі розміщується меблевий склад та ін. У 1988 році радянська влада передає дуже знищені будівлі православній громаді міста. Храм перебудовують, змінюючи його вигляд. Тепер це церква Святого Володимира, пам’ятка архітектури національного значення і найдавніша споруда міста.

Розписи на балконі головного куполу церкви святого Володимира. 2020 р. Ю. Гринів.

Джерело: Парафія Зіслання Святого Духа.

Фото вгорі: Церква святого Володимира. В.Ільницький. 2016 р.

Open standalone map in fullscreen mode
Церква святого Володимира

loading map - please wait...

Церква святого Володимира 50.384130, 24.234013 Церква святого Володимира

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.