У Червонограді проведуть паспортизацію вікових дерев

В листопаді цього року на території Сокальської центральної районної лікарні стався кричущий випадок знищення вікових дерев. Для недопущення у майбутньому таких протиправних дій у м. Червонограді туристичним ресурсом Krystynopol.info та Відділом культури Червоноградської міської ради ініційовано процедуру паспортизації та занесення до природоохоронного фонду держави вікових дерев території міста, що мають культурну, історичну чи природну цінність.

Австрійська чорна сосна у Червонограді. 2019 р.

Для реалізації проекту ми звернулися до начальника управління охорони природних ресурсів та моніторингу Департаменту екології та природних ресурсів у Львівській області Андрія Сенюка і знайшли цілковиту підтримку, так як загальновідомим фактом є те, що у державі проводяться систематичні порушення природоохоронного законодавства.

Першою у списку дерев на території Червонограда, що підлягають паспортизації стала австрійська чорна сосна, що знаходиться на території мототреку «Гірник». 18 листопада 2019 року відбулася робоча зустріч з Анатолієм Шовганом – доцентом Національного львівського лісотехнічного університету, який провів перший етап дій по занесенню об’єкта до природоохоронного реєстру (ідентифікація та заміри дерева, вікова оцінка екземпляру).

За попередньою оцінкою дерево було посаджене на зламі XIX-XX ст. і входило до палацово-паркового комплексу Палацу Потоцьких (у той час Вишневських). Як пригадують жителі міста за радянських часів таких дерев було чотири. Згодом три з них були знищені.

Австрійська чорна сосна “Пірамідаліс”, Pinus nigra “Pyramidalis” – хвойне вічнозелене дерево, спочатку виростає конічної форми та з роками крона набуває зонтикоподібної форми. Дорослі дерева сягають до 10 м у висоту, проте за сприятливих природо-кліматичних умов можуть виростати значно вищими (висота червоноградського екземпляру – 16 м). Природній ареал дерева – Середньоевропейський вододіл (територія Австрії, Чехії, частково Македонії та Сербії). Рослина – кальцефіл (полюбляє виростати на вапнякових скелях). За часів панування Австро-Угорщини її масово засаджували у Галичині як декоративний елемент вулиць міст, відпочинкових зон, парків тощо. Зараз ці дерева зустрічаються у нас по лінії Золочів-Броди-Кременець.

Рослина знаходиться у чудовому стані, проте зі східного боку утворилася сухобочина, що сприяє потраплянню всередину дощової води та підгниванню дерева. Спеціалісти кажуть, що зберегти сосну та продовжити її життя можна, зробивши «пломбування» стовбура.   

Наразі на Сокальщині вже маємо три вікових дерева з власним ім’ям і всі є дубами: “Дуб Спасителя”, “Дуб Куличків”, “Дуб Длань Русі”. Вже зовсім скоро цей перелік може поповнитись червоноградською австрійською чорною сосною.

А Ви вже придумали назву нашій хвойній красуні?

Анатолій Шовган та Юрій Гринів виконують заміри стовбура австрійської сосни у Червонограді. 2019 р.

Автор: Юрій Гринів.

Open standalone map in fullscreen mode
Сосна графів Вишневських

loading map - please wait...

Сосна графів Вишневських 50.381597, 24.240260 Сосна графів Вишневських

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: