11 серпня – День Західного Бугу

“Вода – це прямий зв’язок з генетичним майбутнім нашої держави і тільки той народ має майбутнє, який п’є чисту воду” – проголошує інформаційний стенд Державного комітету України по водному господарству на місці витоку ріки Західний Буг.

Ріка Західний Буг – притока ріки Вісла, басейну Балтійського моря, бере початок у селі Верхобуж Золочівського району Львівської області на висоті 310 м. Протікає по території України, Білорусії та Польщі. Загальна довжина водної артерії – 772 км, в межах України – 183 км. Найбільшими притоками є ріки Полтва, Солокія, Рата, Солотвинка, Білий Стік, Золочівка, Кам’янка, Варежанка, Горпинка, Холоївка.

На свому шляху ріка протіє містами Буськ, Кам’янка-Бузька, Добротвір, Соснівка, Червоноград, Сокаль, Устилуг, Володава, Тереспіль, Дорогичин, Берестя.

Виток Західного Бугу у селі Верхобуж. 2009 р. Фото Ю.Гринів.

Гідронім Західний Буг (Бугъ, Богъ) — вперше з’являється на сторінках літопису поряд з етнонімом «бужани». Назва походить від індоєвропейського кореня *bheug(h) — «гнути, згинати», етимологічно споріднене з праслов’янським інфінітивом *bъgati — «вигинати, закручувати» та з праслов’янським коренем *bag- // *bog- // *bug- із реконструйованим значенням «затоплене місце; течія, потік», споріднене з праслов’янським іменником *bag-no — «багно, болото». Назва вказує на особливості гідроландшафту річки з великою кількістю закрутів та заболочених місць.

Цікавим фактом є те, що на відміну від інших річок, Західний Буг починається не маленьким потічком з джерельця, а досить повноводним потоком з колодязя в селі Верхобужі. У минулому відразу при витоку річки працював водяний млин, а це означає, що води було досить, щоб крутити тяжкі млинові жорна.

В наш час ріка Західний Буг використовується для промислового, сільсько-господарського та господарсько-побутового водопостачання, для зрошення і зволоження, рекреаційно-оздоровчих цілей, водного туризму.

День Західного Бугу започаткований у 2019 році. Святкується щорічно 11 серпня.

На фото вгорі: русло ріки Західний Буг біля Сокаля.

Джерела: Інформаційний стенд Державного комітету України по водному господарству, Вікіпедія.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.