Шлюбний ґудзик з Кристинополя

Ґудзики – це елементи одягу, що використовуються для фіксації окремих його частин. Проте, окрім свого основного завдання, у різні часи вони також виконували і інші функції: декоративну, магічну та інформативну. Інформативна функція – наймолодша, полягає у використанні ґудзика як знаку приналежності до певної групи, професії, роду військ і т.д. (службові мундири, лівреї і т.п.).

Люди в усі часи намагались вирізнитися з-поміж інших і заявити про свою індивідуальність, особливість чи зверхність. В часи дворянства та шляхти велика увага приділялась одягу, який би підкреслював титул та домінування особи в тій чи іншій соціальній групі. Саме з таких причин і з’явився особливий тип ґудзика – шлюбний. Їх виготовляли, коли об’єднувались два роди і зображали на них два герба подружжя.

Герб графів Стадіон-Вартгаузен і Таннгаузен.

У 2020 році поблизу Червонограда (до 1951 року – Кристинопіль) віднайдено, ймовірно, ліврейний ґудзик на одруження Тадеуша Вишневського (Tadeusz Stanisław Wiśniewski), власника Кристинопільського палацу, і Юльєтти Августи Стадіон, графині Вартґаузен і Таннгаузен (hr. Julianna von Stadion-Warthausen und Thannhausen). Їхнє одруження відбулося 18 жовтня 1856 року у Хлумеці (Chlumec), Чехія.

На фото вгорі: Юльєтта Августа Стадіон, графиня Вартґаузен і Таннгаузен. Фото надала Олена Замойська (фрагмент).

Автор: Юрій Гринів.

Фото: Violity.

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: