Каплиця Благовіщення Пресвятої Діви Марії

Каплиця Благовіщення Пресвятої Діви Марії у Пархачі (тепер Межиріччя Сокальського району) була зведена у 1903 році у неоготичному стилі та на кошти власника місцевого палацику Яна Мадейського.

На момент будівництва у Пархачі було близько 200 вірян римо-католицького обряду, а костелу у селищі не було (громада належала до кристинопільської парафії). Тому і було вирішено збудувати невелику сакральну споруду для місцевих жителів.

Каплиця у Пархачі. Фото 1937 р.

У 1913 році на прохання поміщика Яна Мадейского на краківській фабриці вітражів його родича С. Г. Желенського було виготовлено дві мозаїки. Одна з них зображувла образ Божої Матері і призначалась для оздоблення фасаду каплиці у Пархачі, а інша була розміщена на склепі родини Мадейських на місцевому кладовищі.

Перед початком Другої світової війни каплицю було зачинено. З приходом радянської влади на місці панського маєтку розгортається будівництво шахти №3 «Великомостівська» (тепер «Межирічанська»). У цей час каплиця, яка розміщена через дорогу, використовується як буфет для шахтарів, а біля споруди облаштовують танцювальний майданчик для молоді.

Згодом, у приміщенні каплиці розташовується «Музей прикордонника», а перед фасадом, на місці, де зараз хрест, встановлюють монумент воїна з вівчаркою.

25 вересня 1991 року каплицю знову було відкрито у якості парафіяльної святині червоноградської спільноти римо-католиків, а монумент прикордонника переїздить на територію кінологічного центру у Великих Мостах. У 2012 році римо-католицька парафія передає споруду греко-католикам отцям-василіанам.

Монумент прикордонника у кінологічному центрі Великих Мостів (фото з інтернету).

Незважаючи, на офіційне датування року зведення споруди, костелик згадується як функціонучий у замітці в періодичному виданні “Słowo Polskie” від 15 листопада 1900 року. Прим. О.Британ (2022 р.).

На фото вгорі: каплиця Благовіщення Пресвятої Діви Марії у Межиріччі. 2020 р. Фото: Ю.Гринів.

Підготували: Юрій Гринів та Олександр Коркішко.

Open standalone map in fullscreen mode
Каплиця Благовіщення Пречистої Діви Марії

loading map - please wait...

Каплиця Благовіщення Пречистої Діви Марії 50.338435, 24.207451 Каплиця Благовіщення Пречистої Діви Марії

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.