Кінотеатр “40-річчя жовтня”

У 1949 році Союзкінопроект оголосив конкурс на створення проекту типового кінотеатру з залом на 330 місць. Розробкою займалися архітектори Бюро інженерного проектування Державних архітектурних майстерень Комітету у справах архітектури при Раді Міністрів СРСР. Першу премію отримав проект архітектора Зої Йосипівни Брод. На той час вона була визнаним фахівцем з проектування кіноконцертних будівель.

Будинок вчених ЦАГІ у Жуковському. Сучасний стан.

Саме її проект урядова комісія знайшла найбільш вдалим. Невеликий будинок, прикрашений з фасадної частини іонічними колонами, має досить просте внутрішнє планування, являючи собою  осьову анфіладу залів. Найбільш красивою частиною в цьому проекті є багато прикрашене колонами, дзеркалами, ліпниною і декоративними елементами фойє.

Перший кінотеатр за новим проектом було вирішено побудувати в молодому тоді ще Жуковському. Будівельні роботи зі зведення нової будівлі почалися в 1949 році, і через рік кінотеатр «Батьківщина» відкрив свої двері для відвідувачів.

У журналі «Архітектура СРСР» № 1 за 1951 рік про дітище Зої Брод написано наступне: «Автором, архітектором 3. Брод вміло використаний прийом великого ордера і створено будівлю гарних пропорцій з майстерно виконаними деталями. Велика кількість ліпнини добре доповнює художню композицію інтер’єрів будівлі. За плануванням, зовнішньою архітектурою і особливо за інтер’єрами кінотеатр в Жуковському може бути віднесений до числа кращих, побудованих останнім часом».

Проте, автор проекту трохи відійшла від вимог Союзкінопроекта – число місць в залі для глядачів становило лише 290 замість потрібних 330.

Брод Зоя Йосипівна (1907-1972) – радянський архітектор. Після закінчення в 1930 році Ленінградського Вищого художньо-технічного інституту працювала в ленінградському відділення інституту Проектгражданстрой. З 1933 року жила і працювала в Москві. Спільно зі своїм чоловіком Олександром Федоровичем Хряковим (1903-1976) брала участь в проектуванні так і нездійсненого Палацу з’їздів. Серед її робіт найбільш відомі планування центральної частини зруйнованого війною Сталінграда, великий зал бібліотеки імені Леніна і проект типових кінотеатрів. Похована на Новодівочому кладовищі у Москві.

Будівля кінотеатру у Червонограді. Сучасний стан.

Після будівництва кінотеатру в Жуковському по всьому Радянському Союзі розпочалося зведення його братів-близнюків. За своїми художніми якостями вони простіші – на відміну від жуковської «Батьківщини» з його десятиколонним портиком, інші кінотеатри мають тільки дві центральні колони, а фасад прикрашений вісьмома пілястрами. Кількість місць в залах коливається від 290 до 330.

Всього на території колишнього Радянського Союзу в період з 1950 по 1960 рр. було побудовано більше 100 типових кінотеатрів.

Червоноградський кінотеатр цього проекту був зведений у 1957 році, запрацював у серпні місяці того ж року і названий на честь соціалістичної революції 1917-го – “ім. 40-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революціі” (напис на фасаді був “ім. 40-річчя жовтня”). У даний час кінотеатр не функціонує, будівля використовується як зал смутку церкви Св. Юра.

На фото вгорі: кінотеатр “ім. 40-річчя жовтня” у Червонограді. Фото ~1963 р.

Підготував: Юрій Гринів.

Джерела: Жуковскі вістіАрхітектурна спадщинаВікіпедія.

Open standalone map in fullscreen mode
Кінотеатр 40-річчя жовтня

loading map - please wait...

Кінотеатр 40-річчя жовтня 50.382733, 24.232423 Кінотеатр \"40-річчя жовтня\"

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.

Позначки: