Меморіал пам’яті героя-авіатора Петра Нестерова

Петро Миколайович Нестеров народився у 1887 році в Нижньому Новгороді в сім’ї офіцера-вихователя кадетського корпусу. У 1906 році після успішного закінчення Михайлівського артилерійського училища він служив у Владивостоці, де особисто розробив правила коригування стрільби з аеростата. У 1911 році Нестеров домагається зарахування в Гатчинську повітроплавальну школу. Там він освоїв програму навчання льотній справі і в травня 1913 року одержав призначення в 11-й корпусний авіазагін, а незабаром став і його командиром.

На початку ХХ століття цирковий номер під назвою «Мертва петля», що виконується на велосипеді, був дуже популярний. Нестеров був впевнений, що таку ж петлю можна виконати і в повітрі, на літаку. Проводив розрахунки, експериментував, конструював нові аероплани. Він уважно стежив за роботами професора Жуковського, слухав його лекції.

П.Нестеров з дружиною та донькою. Фото початку XX ст. https://photo-lviv.in.ua/

Ще в 1891 році Жуковський теоретично обґрунтував можливість виконання «мертвої петлі» на апараті важчому за повітря. Нестеров прагнув втілити теорію в практику і говорив: «Неминучі повітряні бої будуть схожі з нападом яструбів на ворон. Ті льотчики, які навчаться володіти своїм літаком, зуміють надати йому «повітряну рухливість» яструба, будуть в змозі легше завдати ворогові якнайшвидшої і дуже серйозної шкоди шляхом повітряних еволюцій. Тільки пройшовши школу фігурного пілотажу і практично освоївши, зокрема, “мертву петлю”, льотчики будуть володіти основною зброєю яструбів в їх нападах на менш майстерних ворон. А хто з вас захоче бути вороною?».

І це при тому, що в той час було прийнято літати, як говорили інструктори, «млинцем» або «тарілочкою». Офіційна «Інструкція для військових льотчиків» від 1912 р. забороняла крен на віражі понад 20°.
Після призначення командиром авіазагону Нестеров ввів навчання польотам з глибокими віражами і посадку з відключеним двигуном на заздалегідь намічений майданчик, освоїв нічні польоти.

27 серпня 1913 року в Києві над Сирецьким полем, Нестеров вперше в світі виконав на літаку “Ньюпор-4” замкнуту петлю у вертикальній площині. Цим маневром Нестеров в черговий раз довів, що літак в будь-якому положенні підкоряється льотчику, поклавши початок вищому пілотажу. Звістка про подвиг російського льотчика, рознеслася по всьому світу. Долетіла вона і до Франції. Тамтешні пілоти зраділи тому, що дійсно «в повітрі скрізь опора», і були збентежені, що їх обійшов нікому не відомий російський льотчик. Через дванадцять днів 21 вересня 1913 г. «мертву петлю» здійснює знаменитий француз Адольф Селестин Пегу – «людина без нервів». Популярність Пегу в Європі була фантастичною, кожен його політ ставав сенсацією. «Мертва петля» в його виконанні викликала майже істеричні захоплення преси та всієї авіаційної громадськості.

Зопалу Нестерова записали в послідовники Пегу, але чесний француз відмовився від чужих лаврів. У травні 1914 р. Пегу прибув до Петербурга на гастролі. 30 травня 1914 р. на лекції в московському Політехнічному музеї він прямо заявив, що зважився на «мертву петлю» лише після того, як її виконав російський штабс-капітан. За спогадами сучасників, після таких слів поява на трибуні Петра Миколайовича Нестерова була зустріта захопленими оваціями.

Відкриття монументу на місці загибелі П.Нестерова. 1947 р.

З початком Першої Світової війни Нестеров зі своїм авіаційним загоном відбув на Південно-Західний фронт. Льотчики здійснювали повітряну розвідку. Зухвалі рейди штабс-капітана Нестерова виводили з себе австрійців, тому за голову сміливого пілота противник обіцяв велику винагороду.

До 1914 року всю “вогневу міць” аеропланів становили особисті револьвери льотчиків. Зустрівшись в повітрі, вороги обмінювалися поодинокими пострілами або, піднімаючись вище ворожого літака, скидали на нього бомби. Такий спосіб ведення повітряного бою був, звичайно, малоефективним. “Ворони, а не яструби!” – так відгукувався про російських бойових літаків автор “мертвої петлі”. На їдкі зауваження Нестерова чиновники від авіації відповідали: “За штатом, авіаційним загонам кулемети не належать!”.

Монумент в пам’ять П.Нестерова поблизу с. Воля Висоцька. Ю.Гринів. 2021 р.

Вихід із цього становища Нестеров пробував знайти, оснастивши літаки свого загону рядом пристосувань власної конструкції. Для руйнування оболонки дирижабля і крил літаків він встановив в хвостовій частині літака “ніж-пилу”, а для ураження повітряного гвинта літака ворога – довгий трос з вантажем на кінці у вигляді “кішки”.
Крім того, для повітряного бою Петро Миколайович розробив бойової маневр “таран”. Він же першим у світі і застосував його!

Споруди музею П.Нестерова поблизу с. Воля Висоцька. Ю.Гринів. 2021 р.

26 серпня 1914 р штабс-капітан Нестеров піднявся в небо, щоб перехопити ворожий літак-розвідник «Альбатрос». Легкий «Моран» швидко наздогнав противника. Але австрійський біплан продовжував політ. Тоді Нестеров пішов не різке зближення і протаранив «Альбатрос» мотором між крил. Австрійський літак був знищений, та й «Моран» отримав серйозні пошкодження і через кілька секунд врізався в землю.

Купол центральної зали музею П.Нестерова поблизу с. Воля Висоцька. Ю.Гринів. 2021 р.

Родоначальник вищого пілотажу, штабс-капітан Петро Миколайович Нестеров загинув. Австрійскі пілоти – лейтенант барон Фрідріх фон Розенталь та унтер-офицер Франц Маліна також. Сталося це поблизу м. Жовква, в 30 км від Львова. За радянських часів місто Жовква було перейменоване в Нестерів. А на місці повітряного бою Першої Світової війни – поставлений величний монумент. Після розпаду СРСР і здобуття Україною незалежності місто знову повернуло собі назву Жовква, а монумент прийшов в повне запустіння. Облицювання з нього чи то обвалилося, чи то було здерте, а музей стоїть з порожніми прорізами вікон і дверей, літак на пам’ятнику вже не прагне в небо, а завалюється слідом за «Мораном», що впав тут століття тому. Помирає монумент на місці смерті великого автора «Мертвої петлі».

Центральна зала музею П.Нестерова поблизу с. Воля Висоцька. Сучасний стан. Ю.Гринів. 2021 р.

Петро Нестеров був нагороджений орденом Святого Георгія IV ступеня. З 1962 року на його честь Міжнародна авіаційна федерація встановила нагороду за перемогу у першості світу з вищого пілотажу. У 1979 році поблизу місця загибелі льотчика неподалік м. Жовква (у той час м. Нестерів) був відкритий музей. В 1986 році іменем Нестерова названа відкрита мала планета. Похований на Лук’янівському цвинтарі у Києві.

Зовнішнє оздоблення музею П.Нестерова поблизу с. Воля Висоцька. Ю.Гринів. 2021 р.

Через сім місяців після загибелі Петра Нестерова, в березні 1915 року його повітряний таран застосував російський льотчик Козаков. Після вдалої атаки пілот успішно повернувся на аеродром.

Перший таран в історії реактивної авіації здійснив у 1973 році капітан Геннадій Єлісєєв. Радянський льотчик загинув, таранячи перехоплювачем літак-розвідник НАТО.

На фото вгорі: монумент на місці історичного повітряного бою, у якому мав місце перший у світі повітряний таран. Фото: Ю.Гринів. 2021 р.

Автор: Олексій Григор’єв.

Джерела:

1.Геннадій Черненко «Петля Нестерова» http://www.kostyor.ru/1-07/heros.php
2.Олександр Швидкін «Пам’ять у небі» http://aviapanorama.narod.ru/journal/2003_5/nesterov.htm
3.Віктор Гончаренко «Як люди навчились літати» http://n-t.ru/ri/gn/kl44.htm
4.Андрій Нестеров «Мертва петля пілота Нестерова»
http://zhurnal.lib.ru/n/nesterow_andrej_nikolaewich/mertwajapetljapilotanesterowa.shtml

Open standalone map in fullscreen mode
Меморіал пам’яті героя-авіатора П.Нестерова

loading map - please wait...

Меморіал пам’яті героя-авіатора П.Нестерова 50.095169, 23.898268 Меморіал пам\'яті героя-авіатора П.Нестерова

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.