Церква св. Юрія та монастир отців Василіан

Монастир отців Василіан у Кристинополі засновано 1763 року. Фундатором монастиря став Францішек Салезій Потоцький. Будівництво храму було розпочато на місці старої дерев’яної церкви, що належала українській громаді міста.

Монастир оо. Василіан у Кристинополі. Фото 1935 р.

Урочисте закладення наріжного каменю під нову церкву відбулося 15 жовтня 1771 року. Контроль над будівництвом здійснив архітектор Йоган Каспер Зельнер.

Монастир володів великою бібліотекою, у якій свого часу перебував славний «Апостол». Це унікальна культурна і духовна пам’ятка України, яка збереглася в давньослов’янській літературній традиції із ХІІ століття і походить із західної частини Київської Русі. До Кристинополя він надійшов із сусіднього монастиря у Городищі та отримав назву «Кристинопільський апостол». Крім того, у монастирській бібліотеці перебувало Бучацьке Євангеліє ХІІ-ХІІІ століття.

З кінця XVIII століття у храмі зберігалися мощі святого Онуфрія. Цей святий був найбільш шанованим у Кристинополі. Щороку, 25 червня, у день його вшанування, відбувались релігійні процесії, що з часом переросли у загальноміське свято.

В цьому монастирі склав свої чернечі обіти майбутній митрополит Андрей Шептицький. У наш час в монастирському храмі зберігається чудотворна ікона Матері Божої Кристинопільської.

Джерело: Фундація розвитку Червонограда.

Фото вгорі: Церква св. Юрія та монастир отців Василіан. О.Байдацька. 2020 р.

[mapsmarker marker=”43″]

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.