Пам’ятник загиблим гірникам Прибужжя символічно встановлено 31 серпня 2009 року біля церкви святої Варвари у Червонограді, яка є покровителькою шахтарів.
За задумом львівських митців, композиція пам’ятника втілює ідею: «з одного боку великий сум за загиблими, з іншого – незмінне прагнення до життя, до майбутнього». Відлитий з бронзи пам’ятник, стоїть на постаменті з чорного граніту. Загальна висота скульптурної групи – 5 метрів. На монументі викарбувано напис: «На світлий спомин про загиблих шахтарів».
Автори пам’ятника: художник Сергій Іванов, скульптор Володимир Цісарик. Скульптуру виконано на кошти народного депутата України Арсенія Яценюка, про що також вказано на монументі.
Варвара Великомучениця (лат. Barbara) (? – 4 грудня 267/306) за переказами народилася на сході Римської імперії. Була дочкою заможного язичника Діоскора, який тримав її під замком у високій башті, щоб сховати її красу. Таємно прийняла християнство. Засвідчила свою віру перед батьком, який відступився від доньки і передав владі на розправу. За наказом претора Мартініана піддана тортурам. Через відмову зректися Христа засуджена на смерть. Страчена власним батьком, який відтяв їй голову мечем.
День вшанування – 4 (17) грудня. У іконописі та живописі зображується в ланцюгах, з баштою, чашею для причастя або мечем. Одна з чотирнадцяти святих помічників. Вважається патроном артилеристів, саперів, військових інженерів, гірників та робітників інших професій, що пов’язані з вибуховими речовинами.
За українськими переказами її мощі зберігаються у Володимирському соборі Києва. Життя святої стало основою для казок жанру «діва в башті», серед яких всесвітньо відомі «Персинетта» мадемуазель де Ла Форс та «Рапунцель» братів Грімм.
Джерела:
Кречківська, М. «Мусимо дбати про живих і ненароджених…» / Марія Кречківська // Новини Прибужжя. – 2009. №67-68. – 3 верес.
Федкевич, С. Загиблих шахтарів увіковічнили у кованій міді та граніті / Світлана Федкевич // Вісник. – 2009. – С. 2. – №35. – 3 верес.
Лукіян М., Покотило Н. «Вкарбована у вічність історія: пам’ятники Червонограда» / Центральна міська бібліотека; відділ культури Червоноградської міської ради. – Червоноград, 2010.
Вікіпедія – вільна онлайн енциклопедія.