Музей Івана Павла ІІ у Червонограді

Ідея створення музею Папи Івана Павла ІІ у парафії костелу Зіслання Святого Духа у Червонограді, або радше її початки, зародилися у 2005 році, коли настоятель з Червонограда Олег Саламон поїхав до Ватикану в складі групи, що мала за мету освятити та коронувати копію ікони Матері Божої Тартаківської. Під час приватної зустрічі Іван Павло ІІ передав деякі подарунки для парафій Тартакова і Червонограда. Серед них була чаша, з якої тоді Папа служив месу, і яка зараз знаходиться власне в тартаківській парафії. А для Червонограда тоді передали два унікальні орнати – літургійний одяг священника у римо-католицькій церкві.

Унікальність цих орнатів полягає в тому, що вони були виготовлені саме для Папи, він до них доторкався і, можливо, у котромусь з них служив Святу Месу. Один з них походить з Китаю, має на собі дуже цікаву символіку, традиційну для цієї східної країни, а також і християнську. Червоний колір вбрання – це колір Китаю, що символізує благополуччя, щастя, а у християнстві цей колір символізує мучеництво за віру. Це особливо знаково, адже ще й досі у цій країні християни зазнають утисків. Поруч з хрестом, як символом спасіння, на орнаті зображені дракон і фенікс, що разом символізують найдосконалішу любов. Завершає цю композицію напис китайською мовою – «жертовна любов».

Другий орнат білого кольору цікавим тим, що на ньому зображено Пресвяту Діву Марію Ченстоховську. У нас вона є знана та вшановується як Матір Божа Белзька. Понад 600 років тому ця ікона знаходилася на Белзькому замку, а у 1382 році князь Володислав Опольський, рятуючись від навали татар, вивозить ікону до Ченстохови, де вона перебуває й досі. Зображення ікони на орнаті є докладне та виконане дуже ювелірно. З іншого боку одягу знаходиться герб Івана Павла ІІ, що також підтверджує приналежність цього орнату до Папи.

Власне від цих двох орнатів зародилася ідея закласти музей. Наша експозиція почала поповнюватися після візиту Івана Павла ІІ до України у 2001 році. Ми отримали різного роду речі: білети, перепустки, медалі, розарії, альбоми з фотографіями візиту, а також пам’ятні медалі візитів Папи до інших країн світу. У нашому музеї також є пам’ятна тарілка, єпископський хрест та єпископська печатка, подаровані нам архієпископом Мечиславом Мокшицьким, який 13 років був секретарем Івана Павла ІІ.  

Найстаріша річ у експозиції – пам’ятна медаль 1882 року, що відкарбована до 500-ліття перенесення ікони Матері Божої з Белза до Ченстохови. Ця медаль була подарована нашому храму одним з вірян як вираз вдячності в день перенесення достовірної копії Ікони з Ченстохови до Червонограда. На цій медалі в написах польською мовою відображено всю історію реліквії: «300 років в Єрусалимі, 500 в Константинополі була володаркою моря і землі, 500 років на Белзькому замку, як охорониця земель, 500 років на Ясній Горі… ». Історія ікони дуже давня, адже, за легендою, її автором був сам євангеліст Лука.

Найбільшою ж цінністю нашого музею є часточка Святих Мощей Папи. 

Цікавими у нашому музеї є також історичні фото. На одному з них зафіксовано унікальний факт. Усім відомий візит Івана Павла ІІ на Львівщину у 2001 році. Проте, він бував тут і раніше, у Віжомлі Яворівського району, ще коли був Каролем Войтилою. Датується фото 1939-м роком.

Записано зі слів настоятеля костелу Зіслання Святого Духа у Червонограді отця Миколи Леськіва.

У костелі Зіслання Святого Духа у Червонограді також знаходяться достовірна копія чудотворної ікони Матері Божої Белзької (Ченстоховської) та копія портрету Кристини Потоцької з роду Любомирських з оригіналу XVIII ст. – жінки, іменем якої було названо місто Кристинопіль.

Підготував: Юрій Гринів.

Фото: Наталка Глаговська.

Open standalone map in fullscreen mode
Музей Івана Павла ІІ

loading map - please wait...

Музей Івана Павла ІІ 50.388857, 24.246016 Музей Івана Павла ІІ

Усі матеріалу сайту опубліковано з дозволу їх авторів. При використанні матеріалів посилання на сайт та авторів статей обов’язкове. Адміністрація сайту може не поділяти точку зору авторів та не несе відповідальності за авторські матеріали.